Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60), art. 146 ust. 1 ... - Interpretacja - IIUS-II-443/18/2005

www.shutterstock.com

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.05.2005, sygn. IIUS-II-443/18/2005, Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60), art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a), ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po rozpatrzeniu pisma Strony z dnia 21.03.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu ? 24.03.2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym stwierdza, że stanowisko Jednostki dotyczące prawa zastosowania stawki 7% przy realizacji usług polegających na budowie drogi gminnej na istniejącym osiedlu mieszkaniowym jest nieprawidłowe.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Wnioskodawca prowadzi inwestycję pod nazwą ?Budowa dróg gminnych w miejscowości N. wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz wykonaniem niezbędnych przełożeń i zabezpieczeń na urządzeniach obcych?, która obejmuje budowę dróg gminnych w obrębie istniejącego osiedla domków jednorodzinnych oraz bloku wielorodzinnego. Droga ta stanowi jedyną możliwość dojazdu mieszkańców do osiedla i bloku, a także poruszanie się w obrębie osiedla.

Wątpliwości Wnioskodawcy sprowadzają się do tego czy w ramach zadań inwestycyjnych mieszkaniowych można wykonać drogę gminną na istniejącym osiedlu mieszkaniowym i zastosować 7% stawkę podatku VAT? Jednocześnie Wnioskodawca w ww. piśmie zaprezentował opinię, iż zadanie pod nazwą ?Budowa dróg gminnych w miejscowości N.? powinno być objęte preferencyjną stawką podatku VAT w wysokości 7%, ponieważ jest to jeden z ostatnich etapów inwestycyjnych infrastruktury technicznej na istniejącym osiedlu mieszkaniowym.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano - montażowych oraz remontów i robot konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa wyżej, rozumie się zgodnie z art. 146 ust. 2 ww. ustawy roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Infrastruktura towarzysząca została zdefiniowana w ust. 3 ww. art. 146 jako:

    1. sieci rozprowadzające , wraz z urządzeniami , obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
    2. urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego , w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
    3. urządzenia i ujęcia wody , stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe , kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne
    - jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Stosownie zaś do art. 2 pkt 12 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania , sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w następujący sposób: 111 ? Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112- Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113- Budynki zbiorowego zamieszkania ? wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Z treści przytoczonych przepisów (art. 2 pkt 12, art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a), ust. 2 i 3 ustawy o podatku od towarów i usług) wynika, iż roboty budowlano- montażowe oraz remonty i roboty konserwacyjne związane z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu podlegają do dnia 31.12.2007 r. opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 7%.

Dla zastosowania ww. przepisu niezbędne jest jednak rozpoznanie czy roboty są wykonywane w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego. Obowiązek rozpoznania spoczywa na inwestorze, który dokonać tego może na podstawie dokumentacji projektowej oraz kosztorysowej, by móc stwierdzić, czy istnieje związek realizowanej inwestycji z budownictwem mieszkaniowym.

Definicja dróg określona została w ustawie z dnia 21.03.1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 71, poz. 838 ze zm.). Zgodnie z przepisami ww. ustawy drogą publiczną jest droga zaliczana do jednej z kategorii dróg, z której może korzystać każdy , zgodnie z jej przeznaczeniem , z ograniczeniami i wyjątkami określonymi w tej ustawie lub innych przepisach szczególnych. Drogi publiczne ze względu na funkcje w sieci drogowej dzielą się na następujące kategorie:

    - drogi krajowe,
    - drogi wojewódzkie,
    - drogi powiatowe,
    - drogi gminne.

Ulice leżące w ciągu dróg wymienionych powyżej należą do tej samej kategorii co te drogi. Inwestycje w zakresie budowy drogi gminnej, o której mowa w art. 2 ustawy o drogach publicznych, są ściśle związane z układem komunikacyjnym na obszarze gminy. Droga taka nie jest więc bezpośrednio związana z budownictwem mieszkaniowym, jej celem bowiem jest zapewnienie łączności pomiędzy poszczególnymi obszarami.

Próba przyporządkowania robót budowlanych dotyczących dróg gminnych, do kategorii robót budowlano ? montażowych związanych z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, mająca na celu umożliwienie stosowanie obniżonej stawki podatku VAT , jest nieuzasadniona. Droga gminna bowiem nie stanowi elementu zagospodarowania terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego rozumianych w kontekście cyt. wyżej art. 146 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, jest elementem szeroko rozumianego układu komunikacyjnego na terenie gminy.

W świetle powyższego w przypadku budowy drogi gminnej będzie miała zastosowanie stawka 22% określona na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług. Reasumując, tut organ podatkowy - dokonując oceny prawnej stanowiska Wnioskodawcy zawartego we wniosku stwierdza, że jest ono nieprawidłowe.

Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie