- Interpretacja - US.RPP.8/005/75/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.10.2005, sygn. US.RPP.8/005/75/05, Urząd Skarbowy w Gryfinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gryfinie dokonując - na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - interpretacji art. 2 pkt. 6, 12 i 14, art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), na podstawie stanu faktycznego zawartego we wniosku Spółdzielni Mieszkaniowej z dnia 5 września 2005 r. uznaje przedstawione stanowisko za niezgodne z prawem.

Spółdzielnia Mieszkaniowa zwana dalej Spółdzielnią, wnioskiem z dnia 5 września 2005 r. uzupełnionym pismami z dnia 14 września 2005 r. i 14 października 2005 r. zwróciła się o interpretacje przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że Spółdzielnia w drodze przetargu sprzedała lokal mieszkalny wraz z przynależnym do niego budynkiem gospodarczym (komórka na węgiel) i udziałem w gruncie. Lokal ten znajduje się w budynku mieszkalnym sklasyfikowanym w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w grupie 112. Nabywcą jest osoba niebędąca członkiem Spółdzielni, ani wcześniejszym najemcą tych nieruchomości.

Lokal wraz z przynależnym do niego budynkiem gospodarczym (wybudowanym w latach 70 - tych) i udziałem w gruncie, Spółdzielnia otrzymała nieodpłatnie od Agencji Własności Rolnej Skarbu. Przeniesienie własności nastąpiło w 2000 r. aktem notarialnym. W ciągu ostatnich pięciu latach nie przeprowadzono w tych obiektach żadnych modernizacji i ulepszeń.

W związku z powyższym podatnik zwrócił się z zapytaniami:

  • Czy w stosunku do sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z przynależnym do niego budynkiem gospodarczym (komórka na węgiel) ma zastosowanie pojęcie towaru używanego i sprzedaż ta na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku VAT podlega zwolnieniu od podatku?
  • Jaką stawką VAT należy zastosować do sprzedaży gruntu pod lokalem mieszkalnym i przynależnym do niego budynkiem gospodarczym?

Na tle takich okoliczności faktycznych Spółdzielnia formułuje stanowisko, iż: sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z przynależnym do niego budynkiem gospodarczym (komórka na węgiel ) jako towar używany podlega, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku VAT, zwolnieniu od podatku, oraz sprzedaż gruntu jest zwolniona od podatku na podstawie art. 29 ust. 5 ustawy.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 2 pkt 6, 12 i 14, art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 29 ust. 5, art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, za towary uznaje się (...) budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W art. 43 ust. 1 pkt 10 powyższej ustawy postanowiono, że zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkałe po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe. Obiektami budownictwa mieszkaniowego w rozumieniu ustawy są budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (art. 2 pkt 12 ustawy).

Natomiast przez pierwsze zasiedlenie, rozumie się wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu (art. 2 pkt 14).

Z unormowań tych wynika, że zwolnieniu od podatku korzysta dostawa obiektów budownictwa mieszkaniowego na tzw. rynku wtórnym, lecz tylko na cele mieszkalne.

Zatem, do dostawy lokalu mieszkalnego wraz z przynależnym do niego budynkiem gospodarczym, udziałem w nieruchomości wspólnej (zarówno w częściach wspólnych budynku, jak i gruntu) stosuje się stawkę zwolnioną od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, a nie jak wskazuje Spółdzielnia - art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Zwolnienie określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług nie ma w tym przypadku zastosowania, gdyż dotyczy ono towarów używanych, z wyjątkiem przypadku określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, tj. dostawy obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części. Nadmienia się, iż zgodnie z art. 29 ust. 5 cyt. ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Powyższa interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla strony, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Gryfinie