Działając na podstawie art.216 i art.217 oraz 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /Tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz.60/ ... - Interpretacja - PP/443-17/1/BB/05

www.shutterstock.com

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.05.2005, sygn. PP/443-17/1/BB/05, Urząd Skarbowy w Nysie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art.216 i art.217 oraz 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /Tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz.60/ Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie stwierdza , że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 lutego 2005r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie , dotyczącej wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT czynności wniesienia aportem przedsiębiorstwa do spółki cywilnej
- jest prawidłowe .

Pismem z dnia 25 lutego 2005r. Podatnik zwrócił się o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie :
czy wniesienie aportem przedsiębiorstwa do spółki cywilnej można traktować jako "zbycie przedsiębiorstwa" - a więc jako czynność , do której nie stosuje się przepisów ustawy o podatku VAT , czy też należy ją traktować jako czynność objętą przepisami ustawy o podatku VAT , lecz zwolnioną z opodatkowania ?

W dniu 31 grudnia 2004r. małżonkowie wnieśli aportem do nowo utworzonej spółki cywilnej całe przedsiębiorstwo prowadzone dotychczas na nazwisko i NIP męża . Początkowo Podatnik nie wykazał tej sprzedaży w deklaracji VAT , jednak następnie złożył deklarację korygującą , w której czynność ta została wykazana jako "sprzedaż zwolniona z VAT" .

Zdaniem Podatnika :
czynność wniesienia aportem dotychczasowego całego przedsiębiorstwa do nowej spółki cywilnej stanowi zbycie całego przedsiębiorstwa i ma do niej zastosowanie art.6 ustawy o VAT i nie powinna być wykazywana w deklaracji VAT jako czynność zwolniona , lecz powinna pozostać poza deklaracją

Zgodnie z art.6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz.535 ze zm.) przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans .

Ustawa o podatku od towarów i usług nie określa w treści swych postanowień definicji pojęcia "przedsiębiorstwo" . Przedmiotową definicję pojęcia "przedsiębiorstwo" zawiera art.55#185; ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny , zgodnie z którym przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej .

Obejmuje ono w szczególności :
1.oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),
2.własność nieruchomości lub ruchomości , w tym urządzeń , materiałów , towarów i wyrobów , oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,
3.prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,
4.wierzytelności , prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,
5.koncesje , licencje i zezwolenia,
6.patenty i inne prawa własności przemysłowej,
7.majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,
8.tajemnice przedsiębiorstwa,
9.księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej .

Tak rozumiane przedsiębiorstwo nie jest towarem w świetle definicji zawartej w art.2 pkt 6 ustawy o VAT .
Ustawodawca nie zdefiniował , co należy rozumieć pod pojęciem "transakcji zbycia" . W ocenie tut. Organu podatkowego , pojęcie to należy rozumieć w sposób szerszy zbliżony do terminu "dostawy towarów" w ujęciu art.7 ust.1 cyt. ustawy tzn. iż "zbycie" obejmuje wszelkie czynności , w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem tych czynności jak właściciel np. sprzedaż , zamianę , darowiznę jak również przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego czyli aportu .

W świetle powyższych przepisów , należy stwierdzić , że czynność wniesienia do spółki cywilnej aportu w formie całego przedsiębiorstwa nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług na mocy art.6 pkt 1 ustawy i tym samym nie powoduje konieczności ujęcia tej czynności w deklaracji podatkowej VAT podatnika wnoszącego go do spółki cywilnej .

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić , że stanowisko Podatnika wyrażone w piśmie jest prawidłowe .

Jednocześnie tutejszy Organ podatkowy informuje , iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia .

Zgodnie z art.14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika . Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji , w trybie określonym w art.14 b § 5 .

Na postanowienie niniejsze przysługuje stronie zgodnie z art.236 w związku z art.14 a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia .

W przypadku wniesienia zażalenia na postanowienie , należy dołączyć opłatę skarbową w znaczkach skarbowych na podanie i załączniki , zgodnie z art.1 ust.1 ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej /tekst jednolity Dz.U. z 2004r. Nr 253 , poz.2532/.

Urząd Skarbowy w Nysie