P O S T A N O W I E NI E - Interpretacja - PP/443-25/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.06.2005, sygn. PP/443-25/05, Urząd Skarbowy w Sopocie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E NI E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137 poz. 927 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 06.04.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowaniu sprzedaży udziału w prawie użytkowania wieczystego drogi

stwierdzam, że:

stanowisko podatnika przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U z a s a d n i e n i e

W złożonym w tut. organie podatkowym piśmie z dnia 06 kwietnia 2005r. Podatnik przedstawił stan faktyczny z którego wynika, iż Spółdzielnia w 1994r nabyła prawo użytkowania wieczystego działki stanowiącej drogę dojazdową do innych, użytkowanych przez Spółdzielnie działek. W 1997r. droga została utwardzona płytami betonowymi, przy czym utwardzenie nie ma charakteru trwałego. W związku z wykonaniem utwardzenia Spółdzielnia nie odliczyła podatku naliczonego VAT. Aktualnie Spółdzielnia sprzedaje prawo użytkowania wieczystego działek sąsiadujących z drogą dojazdową i wraz ze sprzedażą tych działek będzie również sprzedawała udział w prawie użytkowania wieczystego drogi.

Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy sprzedaż udziału w prawie użytkowania wieczystego drogi podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zdaniem wnioskodawcy sprzedaż udziału w prawie użytkowania wieczystego drogi nie podlega podatkowi VAT, bowiem ma ona charakter towaru używanego, a z tytułu utwardzenia drogi Spółdzielnia nie korzysta z odliczenia podatku naliczonego VAT.

Po przeanalizowaniu wniosku Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa, oraz stan faktyczny w przedmiotowej sprawie tutejszy organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Przedmiotowy zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług został określony w art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54 poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o podatku VAT. W ust.1 pkt.1 tego artykułu określono, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W art. 2 pkt.6 ustawy o podatku VAT ustawodawca określił, iż pod pojęciem towaru należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Prawo użytkowania wieczystego jest prawem rzeczowym, którego treść i granice określone zostały zasadniczo w przepisach ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2000r. Nr 74 poz. 855 ze zm.) oraz ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz.U. z 2000r. Nr 46 poz. 535 ze zm.).

Zgodnie z art. 232 Kodeksu cywilnego, grunty stanowiące własność Skarbu Państwa, a położone w granicach administracyjnych miast oraz grunty Skarbu Państwa położone poza tymi granicami, lecz włączone do planu zagospodarowania przestrzennego miast i przekazane do realizacji zadań jego gospodarki, a także grunty stanowiące własność gmin lub ich związków, mogą być oddawane w użytkowanie wieczyste osobom fizycznym i osobom prawnym.

W myśl treści art. 7 ust.1 ustawy o podatku VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt.1 ustawy o VAT rozumie się co do zasady przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel.

Oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste nie mieści się w zakresie definicji dostawy towarów, zawartej w art. 7 ust.1 ustawy o podatku VAT, nie daje bowiem praw do rozporządzenia gruntem jak właściciel, ani nie zostało wymienione pośród praw wskazanych w tym przepisie.

Stosownie do zapisu art. 8 ust.1 pkt.1 ustawy o podatku VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust.1 pkt.1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

Ponieważ oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu, i nie jest dostawą towarów, uznać należy, że jest ono świadczeniem usług, w rozumieniu przepisu art. 8 ust.1 ustawy o podatku VAT.

A zatem prawo wieczystego użytkowania jest wartością niematerialną i na podstawie art. 5 ust.1 pkt.1 ustawy podatku VAT podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Stawki podatku zostały określone w art. 41 ustawy o podatku VAT . Zgodnie z treścią ust.1 podstawowa stawka podatkowa w tym podatku wynosi 22%. Odstępstwa od tej stawki zostały wymienione w dalszej treści art. 41, w art. 42 oraz w treści ustawy i rozporządzeniach wykonawczych do ustawy.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 97 poz. 970 ze zm.) określa przypadki, w których zbycie prawa wieczystego użytkowania opodatkowane jest wg stawki 7%, lub zwolnione jest z opodatkowania.

Zgodnie z § 5 ust.7 wyżej cytowanego rozporządzenia - "obniżoną do wysokości 7% stawkę podatku stosuje się również do zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są opodatkowane stawką 7%".

Natomiast w myśl przepisu § 8 ust.1 pkt. wyżej cytowanego rozporządzenia - "zwalnia się od podatku od towarów i usług zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%".

W pozostałych przypadkach zbycie prawa wieczystego użytkowania opodatkowane jest według stawki 22%.

Z pisma Podatnika wynika, iż sprzedaje on prawo użytkowania wieczystego działek i udział w prawie wieczystego użytkowania drogi dojazdowej do tych działek.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, iż sprzedaż udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu na którym ta droga jest posadowiona podlega opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 22%.

Zatem tutejszy organ podatkowy stwierdza, że stanowisko Podatnika w wniosku z dnia 06 kwietnia 2005r. jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego i postanawia jak w sentencji.

Urząd Skarbowy w Sopocie