POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP.443-7-2/05

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.04.2005, sygn. PP.443-7-2/05, Urząd Skarbowy w Zakopanem

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 13.01.2005 roku uzupełnionego 30.03.05 roku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącego obowiązku instalacji kasy rejestrującej stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza, Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie zwróciło się z zapytaniem czy istnieje w przypadku Stowarzyszenia obowiązek instalacji kasy rejestrującej.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Stowarzyszenie jest organizacją członkowską pozarządową - osobą prawną. Prowadzi działalność edukacyjno - kulturalną, nie prowadzi działalności gospodarczej. Stowarzyszenie jest właścicielem domu Jana Kasprowicza wraz z pamiątkami po Poecie oraz przyległego terenu. Od 1950 roku część domu Kasprowicza udostępniana jest zwiedzającym jako muzeum, nie jest jednak bytem samodzielnym. Stowarzyszenie sprzedaje w muzeum karty wstępu (połączone z oprowadzaniem) i wydawnictwa, a pozyskiwane z tej działalności środki w całości przeznacza na realizację celów statutowych, głównie utrzymanie placówki.
Zdaniem Stowarzyszenia obowiązek instalacji kasy fiskalnej w przypadku Stowarzyszenia nie występuje.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem wyjaśnia, iż zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Na mocy delegacji ustawowej, wynikającej z art. 111 ust. 7 pkt 3 minister właściwy do spraw finansów publicznych, upoważniony został do zwolnienia na czas określony niektórych grup podatników oraz niektórych czynności z obowiązku ewidencjonowania, ze względu na rodzaj prowadzonej działalności lub wysokość obrotu. Wykonaniem tej delegacji jest rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 273, poz. 2706).
Zgodnie § 2 pkt. 3 ww. rozporządzenia, zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2005 r. sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia. W pozycji 34 tego załącznika wymienione zostały usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU ex 92 związane z rekreacją, kulturą i sportem, z wyłączeniem usług związanych z filmami i taśmami wideo oraz wyświetlaniem filmów na innych nośnikach.

Jak wynika z przedstawionej przez pytającego opinii, Urzędu Statystycznego w Łodzi Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych, świadczona przez Stowarzyszenie sprzedaż kart wstępu i wydawnictw prowadzona w muzeum w sytuacji, gdy sprzedawane materiały związane są z działalnością muzeum mieści się w grupowaniu PKWiU 92.52.11-00.00 "Usługi muzealnictwa".
Tak więc usługi świadczone przez Towarzystwo Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza w zakresie usług muzealnictwa są zwolnione z ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem informuje, iż odpowiedzi na drugie pytanie zawarte we wniosku, zostało udzielone odrębnym postanowieniem.
Dla ww. podmiotu w sprawie będącej przedmiotem wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrolne ani postępowanie przed sądem administracyjnym, wszczęte przed złożeniem wniosku.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, a traci swoją ważność z dniem zmiany przepisów prawa, które były jej przedmiotem, oraz zmiany stanu faktycznego przedstawionego przez stronę.
Jednocześnie zaznacza się, iż interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zakopanem w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt l ustawy Ordynacja podatkowa).

Urząd Skarbowy w Zakopanem