Zgodnie z opisanym stanem faktycznym podatnik świadczy usługę w zakresie wynajmu odzieży roboczej. Usługa obejmuje pranie, odbiór brudnej i dostawę cz... - Interpretacja - PP.443/1/132/84/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.11.2005, sygn. PP.443/1/132/84/05, Urząd Skarbowy w Lubinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z opisanym stanem faktycznym podatnik świadczy usługę w zakresie wynajmu odzieży roboczej. Usługa obejmuje pranie, odbiór brudnej i dostawę czystej odzieży oraz jej transport. W tym przypadku należy uznać, że jest to usługa ciągła i poszczególne składniki tej usługi nie mają znaczenia przy określeniu momentu powstania obowiązku podatkowego od całej usługi.
W przypadku świadczenia usług zasadą jest, w myśl art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi. Usługa jest wykonana gdy usługodawca zrealizował wszystkie czynności składające się na określony rodzaj usługi. Jest to proste przy określeniu momentu wykonania usługi jednorazowej. Natomiast trudności istnieją w przypadku określenia momentu wykonania tzw. usług ciągłych, w formie ciągłych dostaw towarów, np. energii, wody, gazu itp. lub ciągłego świadczenia usług np. najmu, ochrony, zarządzania itp. Dlatego dla tych rodzajów usług określono w ustawie o VAT szczególne momenty powstania obowiązku podatkowego.
W art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy określono, że w przypadku świadczenia na terytorium kraju usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze, a także usług ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia, usług w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego oraz usług stałej obsługi prawnej i biurowej, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze.
W przypadku zatem świadczonych przez podatnika usług wynajmu odzieży roboczej, obowiązek podatkowy powstaje najpóźniej z upływem ustalonego w umowie terminu płatności, a przy jej braku terminu ustalonego w fakturze, chyba że podatnik otrzymał zapłatę jeszcze przed tym terminem, gdyż wówczas obowiązek zaistnieje z chwilą otrzymania zapłaty.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.

Urząd Skarbowy w Lubinie