POSTANOWIENIE Na podstawie art. 14a, art. 216 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst. jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. ... - Interpretacja - POIV-443/63/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.12.2005, sygn. POIV-443/63/05, Urząd Skarbowy w Zamościu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst. jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21.10.2005 r. bez znaku w sprawie zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego uzupełnionego pismem z dnia 20.12.2005 r. bez znaku postanawiam:

ocenić stanowisko Strony jako nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący: Strona jest podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach prowadzonej działalności użytkuje środek trwały w postaci samochodu OPEL ASTRA, który w myśl obowiązujących do dnia 22.08.2005 r. przepisów ustawy o podatku od towarów i usług był uznawany za samochód ciężarowy. W wyniku kolizji drogowej, do której doszło w dniu 16.08.2005 r., przedmiotowy środek transportu został uszkodzony. Naprawa samochodu została dokonana przez autoryzowany serwis. Do kolizji doszło nie z winy Strony wobec czego koszty obciążyły sprawcę. Na podstawie faktury za naprawę powypadkową samochodu z ubezpieczenia sprawcy Stronie została zwrócona kwota stanowiąca jedynie jej wartość netto. Jednocześnie wskazano, iż na przedmiotowy pojazd została wykupiona jedynie polisa ubezpieczenia obowiązkowego i nie jest on objęty ubezpieczeniem dobrowolnym (AC). W tej sytuacji Strona zwraca się z pytaniem czy ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej powypadkowy remont samochodu. W ocenie pytającej takie prawo jej przysługuje.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art.124.
Na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.
Jednocześnie art. 23 ust.1 pkt 48 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst. jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym.
Tak więc w przedstawionej sytuacji Stronie nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT z faktury wystawionej przez serwis za naprawę powypadkową samochodu, który nie był objety ubezpieczeniem dobrowolnym.
Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.
Zgodnie z art. 14b §1 i §2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a §4 w/w ustawy Ordynacja podatkowa służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zamościu w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.

Urząd Skarbowy w Zamościu