Na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z a... - Interpretacja - USIII/406/61/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.12.2005, sygn. USIII/406/61/05, Urząd Skarbowy w Piotrkowie Trybunalskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z art.109 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 19 września 2005r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 185, poz. 1545) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Tryb. postanawia uznać za nieprawidłowe stanowisko w indywidualnej sprawie, przedstawione we wniosku z dnia 11 października 2005r. w części dotyczącej braku obowiązku ewidencjonowania usług budowy grot solnych świadczonych na terenie krajów Unii Europejskiej, m. in. na Słowacji w rejestrach VAT oraz wykazywania ich w deklaracji VAT-7.


Pismem z 11 października 2005r. (wpływ do Urzędu 13 października 2005r.) zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego o wydanie pisemnej interpretacji w zakresie podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego od osób fizycznych.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż jest Pan podatnikiem podatku VAT i zajmuje się wykonawstwem grot solnych na terenie kraju oraz krajów Unii Europejskiej m. in. na Słowacji.
Pytania Pana są następujące:
1. Jeżeli budowa groty przebiega na terenie Słowacji, to czy taka usługa będzie wewnątrzwspólnotową dostawą usług?
2. Jak taką usługę należy zafakturować i czy nie podlega ona opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług a tylko ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych?
3. Kiedy powstanie moment podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych?
4.W usłudze budowy groty solnej zawarta jest nie tylko robocizna ale również materiały zużyte do jej budowy. Jak rozliczyć materiały zakupione w Polsce i przewiezione przez granicę, czy jako część usługi wykonywanej poza granicami kraju, czy też jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów i jaką stawką VAT opodatkować te materiały.
5. Czy można odliczyć podatek VAT od zakupu tych materiałów?
6. Jak postąpić z materiałami zakupionymi na Słowacji i zużytymi do budowy groty solnej - czy podatnik słowacki może wystawić faktury z podatkiem od wartości dodanej i czy może odliczyć ten podatek?
7. Jak ewidencjonować zakup pozostałych materiałów i usług (paliwa i części do samochodów, usług noclegowych i gastronomicznych, usług reklamowych i marketingowych)?


W zapytaniu precyzuje Pan następujące stanowisko:
1. W przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami - miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości (art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług).
Kontrahenci unijni kupujący usługę budowy groty solnej podają numer, pod którym są zidentyfikowani na potrzeby podatku od wartości dodanej i numer ten widnieje na fakturach sprzedaży. Faktury nie mają żadnej stawki VAT, gdyż płatnikiem podatku od wartości dodanej jest kontrahent unijny (art. 28 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług). Sprzedaży tej nie ujmuje w rejestrach VAT, tylko wykazuje się ją w księdze, w dacie wystawienia i w wartości wynikającej z faktury.
2. Od zakupu materiałów wykorzystanych do budowy grot solnych na terenie Słowacji a zakupionych na terenie Polski, udokumentowanych fakturami VAT odlicza się podatek naliczony w tych fakturach w deklaracji VAT-7 a wartość netto z tych faktur stanowi koszt uzyskania przychodów (art. 86 ust. 8).
3. Materiały zakupione w Polsce do budowy groty solnej są następnie transportowane na Słowację i ta czynność nie jest uznana za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na podstawie art. 13 ust. 4 pkt 1 ustawy.
4. Od zakupu materiałów nabytych na terenie Słowacji nie odlicza podatku VAT naliczonego a wartość brutto zakupu stanowi koszt uzyskania przychodów.
5. Materiały i usługi pozostałe zakupione na Słowacji są księgowane tylko w księdze w wartości brutto.


Niniejszym postanowieniem Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Tryb. udziela interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej zasad ewidencjonowania oraz wykazywania w deklaracji VAT-7 usług budowy grot solnych świadczonych na terenie krajów Unii Europejskiej, m. in. na Słowacji.
Interpretację w części dotyczącej miejsca opodatkowania w/w usług podatkiem od towarów i usług zawiera postanowienie z dnia 19 grudnia 2005r. znak: USIII/406/60/05.


Stosownie do objaśnień do deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7 i VAT-7K) stanowiących załącznik Nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 września 2005r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 185, poz. 1545), dostawę towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, o którym mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy, lub prawo do zwrotu kwoty podatku naliczonego, o którym mowa w art. 87 ust. 5 ustawy wykazuje się w poz. 21 deklaracji VAT-7.
Wzór deklaracji VAT-7, określony powyższym rozporządzeniem, obowiązuje począwszy od rozliczenia za wrzesień 2005r.
Stosownie do § 3 ust. 1 cytowanego rozporządzenia do wyczerpania nakładu, nie dłużej jednak niż do 31 grudnia 2005r., mogą być stosowane wzory deklaracji dla podatku od towarów i usług wraz z objaśnieniami, określone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2004r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 89, poz. 852 i Nr 123, poz. 1292).
Jednakże ust. 2 § 3 rozporządzenia stanowi, iż przepisu ust. 1 nie stosuje sie do podatników, którzy dokonują dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju.
Reasumując, począwszy od rozliczenia za m-c wrzesień 2005r., czynności wykonywane poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego lub zwrotu podatku naliczonego wykazuje się w deklaracji VAT-7.
Mając powyższe na uwadze, przedmiotowe czynności należy również wykazać w rejestrach prowadzonych dla celów VAT.


Zgodnie bowiem z art. 109 ust. 3  ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, 134, 138 - dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.


Wobec powyższego stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 11 października 2005r. w części dotyczącej braku obowiązku ewidencjonowania usług wykonywanych poza terytorium kraju w rejestrach VAT oraz wykazywania ich w deklaracji VAT-7 jest nieprawidłowe.


Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 11 października 2005r. oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.

Urząd Skarbowy w Piotrkowie Trybunalskim