Z przedstawionego we wniosku z dnia 02.08.2005r. stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie kupna-sprzedaży samochod... - Interpretacja - PP/443-23/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 03.10.2005, sygn. PP/443-23/05, Urząd Skarbowy w Staszowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego we wniosku z dnia 02.08.2005r. stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie kupna-sprzedaży samochodów. W dniu 28.05.2005 r. zakupił Pan samochód ciężarowy jako towar handlowy, który został zaliczony do kosztów i odliczono od niego podatek od towarów i usług. Samochód ten nie posiadał dobrowolnego ubezpieczenia. Po dwóch tygodniach pojazd został skradziony. Fakt dokonania kradzieży zgłosił Pan odpowiednim organom i w dniu 27.06.2005 r. wszczęto dochodzenie w powyższej sprawie.

W związku z rodzącymi się wątpliwościami w zakresie stosowania prawa podatkowego pyta Pan czy w związku z powyższym zdarzeniem należy skorygować podatek od towarów i usług, a jeśli tak, to w jakim terminie?

Jednocześnie wyraża Pan pogląd, iż skoro samochód został zakupiony jako towar handlowy, to mimo kradzieży dalej stanowi koszt uzyskania przychodów, a w związku z tym odliczony podatek VAT nie podlega korekcie.

Naczelnik tut. Urzędu analizując przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz wyra-żoną opinię, podziela przedstawione stanowisko w powyższej sprawie.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzysty-wane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie zaś z ust. 10 pkt 1 w/w przepisu, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18.

W przypadku otrzymania faktury, o której mowa w ust. 2 pkt 1 lit. a lub lit. c, przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi, z wyłączeniem przypadków, gdy faktura dokumentuje czynności, od których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9-11 - prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi (art. 86 ust. 12 ustawy).

Z powyższych przepisów nie wynika, że jeżeli podatnik utraci - na skutek zdarzenia losowego jakim jest kradzież - towary, których sprzedaż podlegałaby opodatkowaniu, to utraci również prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich zakupie.Ustawa o podatku od towarów i usług przewiduje metodę bieżącego odliczenia podatku naliczonego. Podatnik jest uprawniony do odliczenia podatku naliczonego w rozliczeniu bieżącym, w związku z otrzymaniem faktury lub dokumentu celnego, bez konieczności oczekiwania na moment dokonania przez niego sprzedaży towarów lub świadczenia usług, dla których poczynił konieczne zakupy. Fakt późniejszego wystąpienia zdarzenia losowego, jakim jest kradzież, nie pozbawia podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem tego towaru (dodać należy, że dla celów dowodowych fakt wystąpienia powyższego zdarzenia losowego winien być przez podatnika należycie udokumentowany).

Zdarzenie niezawinionej utraty towaru w wyniku kradzieży nie jest uzależnione od podatnika, zatem w tym przypadku nie zachodzi konieczność weryfikacji (korekty) uprzedniego odliczenia podatku naliczonego.

Biorąc powyższe pod uwagę oraz przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik tut. Urzędu postanowił jak w sentencji.

Urząd Skarbowy w Staszowie