POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1473/WV/443/1/1/2005/KC

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 01.04.2005, sygn. 1473/WV/443/1/1/2005/KC, Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa(jednolity tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku , z dnia 3 stycznia 2005r. (data wpływu do urzędu), żądającego udzielenia pisemnej interpretacji art. 6 ust. 1 i art. 106 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późniejszymi zmianami), Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, podane we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący: Spółka zamierza w styczniu 2005r. sprzedać zorganizowana część przedsiębiorstwa (zwaną dalej: ZCP). W skład ZCP wejdą rzeczy ruchome, prawa wynikające z zawartych umów najmu, dzierżawy i innych umów, wierzytelności pieniężne, umowy handlowe wraz z zabezpieczeniami, wszelkie koncesje, licencje, zezwolenia związane z ZCP a także dokumentacja związana z w/w elementami. W następstwie zbycia ZCP do nabywcy przejdą pracownicy Wnioskodawcy (następstwo prawne w ramach stosunku pracy). ZCP nie jest zakładem sporządzającym samodzielnie bilans, aczkolwiek jest jednostką wyodrębnioną i na tyle zorganizowaną, iż zdolne jest do samodzielnego prowadzenia działalności w zakresie sprzedaży hurtowej paliw silnikowych i lekkiego oleju opałowego. Jednocześnie w ramach transakcji nabywca przedsiębiorstwa zobowiąże się do przejęcia zobowiązań Spółki (Wnioskodawca przewiduje, że zostanie udzielona stosowna zgoda wierzycieli również w styczniu 2005r.). Przejęcie będzie miało charakter odpłatny i zostanie kompensacyjnie rozliczone z wierzytelnością Spółki.Cena za sprzedaną ZCP będzie wyższa niż wartość składników majątkowych, wchodzących w skład ZCP.Pytania Podatnika:Czy transakcja będzie wyłączona z podatku VAT?Czy w przypadku objęcia podatkiem VAT, podatek będzie liczony od poszczególnych elementów, składających się na ZCP, z obowiązkiem wystawienia faktury lub faktur oddzielnie dla każdego elementu?

Stanowisko Wnioskodawcy co do oceny tego stanu faktycznego.Zdaniem Spółki transakcja nie będzie wyłączona z VAT co wynika a contario z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, a całą transakcję należy rozbić na poszczególne elementy. W ramach jednej transakcji cywilistycznej wystąpi dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Wiązać się z tym będzie obowiązek rozdzielenia takich elementów na fakturze lub fakturach.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym.
Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późniejszymi zmianami) przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Ustawa o VAT nie określa definicji pojęcia przedsiębiorstwo. Przedmiotową definicję zawiera art. 551 k.c., zgodnie z którym przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników materialnych i niematerialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej, obejmującym w szczególności:
1.oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),
2.własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,
3.prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,
4.wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,
5.koncesje, licencje i zezwolenia,
6.patenty i inne prawa własności przemysłowej,
7.majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,
8.tajemnice przedsiębiorstwa,
9.księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności.
Jak z powyższego wynika, składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa pozostają ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, iż można mówić o nich jako zespole, a nie o zbiorze pewnych elementów, których jedyną cechą wspólną jest to, że są one własnością jednego podmiotu.
W ustawie o VAT brak jest również definicji "zorganizowanej części przedsiębiorstwa", którą zawiera natomiast ustawa z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (jednolity tekst: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późniejszymi zmianami). Zgodnie z art. 4a ust. 4 tej ustawy, zorganizowana część przedsiębiorstwa to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.W przedmiotowej sprawie przedmiotem zbycia jest zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie sporządzająca samodzielnie bilansu. Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, zdaniem organu podatkowego, sprzedaż ta nie jest wyłączona z opodatkowania podatkiem VAT i jako odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju podlega, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem VAT na ogólnych zasadach.

W kwestii udokumentowania sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa Podatnik musi kierować się zasadami określonymi w art. 106 ustawy o podatku od towarów i usług oraz w rozdziale 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz.971). Bez znaczenia jest czy to będzie jedna faktura zawierająca poszczególne elementy (przedmioty sprzedaży) czy kilka faktur.

Pouczenie
1.Udzielana interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
2.Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
3.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, wniesione za pośrednictwem organu wydającego postanowienie w terminie 7 dni licząc od daty jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).
4.Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960 z późniejszymi zmianami) zażalenie podlega opłacie skarbowej w kwocie 5 zł oraz 50 groszy od załącznika do odwołania uiszczonej w formie naklejenia znaków opłaty skarbowej na zażaleniu.

Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu