Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uzna... - Interpretacja - 1471/NUR1/443-295/05/AB

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 31.05.2005, sygn. 1471/NUR1/443-295/05/AB, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

Spółka jako operator telekomunikacyjny wystawia miesięcznie olbrzymią ilość faktur. Jest to proces kosztowny i kłopotliwy, ze względu na konieczność przechowywania tak dużej liczby kopii faktur. W przypadku części kontrahentów Spółka mogłaby wystawiać faktury w formie elektronicznej i w takiej formie je przechowywać. Zdaniem Spółki w odniesieniu do kontrahentów, którzy wyrażą na to zgodę oraz przy zapewnieniu autentyczności i rzetelności faktur Spółka może wystawiać oryginały i kopie faktur VAT wyłącznie w formie elektronicznej oraz przesyłać i przechowywać je wyłącznie w formie elektronicznej.

Szczegółowe zasady wystawiania faktur oraz dane, które powinny zawierać reguluje § 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dn. 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97 poz. 971). W rozporządzeniu brak jest jednak regulacji dopuszczającej wystawiania faktur w formie elektronicznej.

Na podstawie § 24 ust. 1 w/w rozporządzenia faktury i faktury korygujące są wystawiane co najmniej w dwóch egzemplarzach, przy czym oryginał otrzymuje nabywca, a kopię zatrzymuje sprzedawca. Użycie przez ustawodawcę określenia ?wystawiane w dwóch egzemplarzach? oznacza, że dla realizacji tego obowiązku konieczne jest wystawienie faktur w dwóch egzemplarzach, mających formę materialną, a nie formę zapisu elektronicznego. Dokumentując sprzedaż podatnik ma obowiązek sporządzenia i przechowywania przez wymagany okres kopii faktur wystawionych w formie papierowej, bowiem przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze w/w rozporządzenia nie przewidują formy elektronicznej.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie