- Interpretacja - IIUSppII/443-327/312a/238/05/PP

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.10.2005, sygn. IIUSppII/443-327/312a/238/05/PP, Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Jak wynika ze złożonego wniosku, przedmiotem działalności Spółki jest handel samochodami używanymi. Spółka prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, a także składa deklaracje dla podatku od towarów i usług za okresy kwartalne. W dniu 01.02.2005 r. Spółka nabyła samochód ciężarowy marki Mercedes Benz 814L. W dniu 09.08.2005 r. Spółka postanowiła przyjąć niniejszy samochód do używania jako środek trwały. O podatek naliczony przy nabyciu tego pojazdu Spółka obniżyła podatek należny w rozliczeniu za I kwartał 2005 r.

Na tle powyższego stanu faktycznego Pełnomocnik Spółki postawił pytanie, czy na spółce jawnej, w związku z przyjęciem do użytkowania z dniem 09.08.2005 r. samochodu ciężarowego marki Mercedes Benz, który był w dniu 01.02.2005 r. przyjęty do magazynu spółki jako towar handlowy, spoczywa obowiązek korekty deklaracji dla podatku od towarów i usług za I kwartał 2005 r. z jednoczesnym ustaleniem, iż odliczeniu od podatku podlega podatek naliczony w kwocie 770,00 zł z faktury VAT nr 3/ST/05 z dn. 01.02.2005 r. z tytułu nabycia środka trwałego?

Zdaniem Pełnomocnika Spółki, ponieważ nastąpiła zmiana przeznaczenia nabytego samochodu spółka jest zobowiązana do korekty deklaracji dla podatku od towarów i usług za I kwartał 2005 r. ustalając jednocześnie, iż podatek należny za w/w okres podlega obniżeniu o podatek naliczony w kwocie 770,00 zł z tytułu nabycia środka trwałego, z tym że po korekcie będzie on wykazany w poz. 44 przedmiotowej deklaracji.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), dalej: ustawa o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Stosownie zaś do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Przepisy ustawy o VAT, zarówno w brzmieniu obowiązującym do dnia 22.08.2005 r., jak i w chwili obecnej wprowadzają jednakże pewne ograniczenia dotyczące możliwości odliczenia podatku naliczonego w stosunku do nabywanych samochodów, przy czym nie dotyczyły one, stosownie do art. 86 ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT (obecnie art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. a ustawy o VAT), przypadków, gdy odprzedaż samochodów (pojazdów) stanowiła przedmiot działalności podatnika.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje, zgodnie z art. 86 ust. 10 i 11 ustawy o VAT w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzyma fakturę albo za następny okres rozliczeniowy. Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego we wskazanych wyżej terminach może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego (art. 86 ust. 13 ustawy o VAT).

Z powyższych przepisów wynika, iż w zakresie zasad rozliczania podatku naliczonego ustawodawca przyjął rozwiązanie tzw. odliczenia bieżącego, polegającego, co do zasady, na możliwości odliczania kwot podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym zaistniały konkretne zdarzenia rodzące po stronie podatnika uprawnienie do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony. Warunkami obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT dokumentujących nabycie przez podatnika towarów i usług jest wystąpienie związku zakupów z działalnością opodatkowaną oraz nie ujęcie kwot podatku naliczonego w katalogu czynności, w stosunku do których obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się. Należy ponadto zauważyć, iż dla oceny występowania związku zakupów z działalnością opodatkowaną, a tym samym możliwości odliczenia podatku naliczonego, miarodajny jest moment dokonania nabycia. Jeżeli przeznaczeniem nabytych towarów lub usług jest wykorzystywanie ich w całości do wykonywania czynności opodatkowanych, wówczas podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z ich zakupem w pełnej wysokości. Późniejsza zmiana przeznaczenia takich towarów pozostaje bez wpływu na rozliczenie w zakresie podatku naliczonego za okres, w którym doszło do ich nabycia, o ile nie wystąpią sytuacje, o których mowa w art. 91 ust. 7 ustawy o VAT. W sytuacji przedstawionej we wniosku, ze względu na nabycie przez Spółkę samochodu ciężarowego w celu dalszej odprzedaży i dokonanie odliczenia całości podatku naliczonego od takiej transakcji, zgodnie z art. 86 ust. 4 pkt 1 lit. a ustawy o VAT, zmiana przeznaczenia przedmiotowego środka transportu pozostanie bez wpływu na wcześniejsze rozliczenie podatku, gdyż ładowność wyliczona wg wzoru określonego w art. 86 ust. 3 ustawy wynosi 549 kg, natomiast ładowność faktyczna 2.800 kg, pod warunkiem, że będzie służył on w całości czynnościom opodatkowanym.

Jeżeli zaś Spółka zobowiązana jest przy odliczaniu podatku naliczonego do stosowania proporcji, o której mowa w art. 90 ustawy, a przedmiotowy samochód będzie służył również czynnościom, w związku z którymi nie przysługuje prawo obniżenia podatku należnego Spółka będzie zobowiązana do dokonania korekty odliczonego podatku na zasadach określonych w art. 91 ustawy o VAT.

Mając na uwadze powyższe, w ocenie tut. organu podatkowego nie ma potrzeby ani żadnej podstawy prawnej do dokonywania korekty deklaracji ze względów wskazanych we wniosku.

Pozostała kwestia zawarta we wniosku zostanie rozpatrzona w odrębnym postanowieniu.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym i wiąże organy podatkowe do czasu zmiany przepisów.

Dokument złożony wraz z wnioskiem podlegał formalnej i merytorycznej ocenie pod kątem prawa podatkowego tylko w zakresie zagadnienia postawionego w zapytaniu.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podmiotu uprawnionego do złożenia wniosku, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej).

Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku