POSTANOWIENIE - Interpretacja - US-PP.443/63/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.12.2005, sygn. US-PP.443/63/2005, Urząd Skarbowy w Ostrowie Wielkopolskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005 roku, poz. 60 ze zmianami / po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23 września 2005 roku /data wpływu 28.09.2005r/ firmy T.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów uznaje stanowisko podatnika

za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 września 2005 roku / data wpływu 28.09.2005r /podatnik złożył do tut. organu podatkowego wniosek o udzielenie interpretacji w sprawie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów . Wniosek uzupełniono w dniu 17 października 2005 roku. Podatnik we wniosku wykazał, że dokonuje zakupu towaru u kontrahenta unijnego. Transakcja potwierdzana jest fakturą. Jednakże faktura potwierdzająca wewnątrzwspólnotowe nabycie została wystawiona na koniec danego miesiąca /np. września/ a dostawa towarów do magazynu kupującego nastąpiła w miesiącu następnym po miesiącu wystawienia faktury. Zarówno kontrahent zagraniczny /sprzedawca / jak i firma kupująca są zarejestrowani jako podatnicy VAT-UE.

W związku z tym powstała u Podatnika wątpliwość dotycząca określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie podatnik wyraził pogląd , iż w przypadku otrzymania faktury wystawionej przez kontrahenta z kraju UE podatnik polski ma obowiązek obliczyć i wykazać w deklaracji VAT-7 podatek należny i naliczony w miesiącu , w którym została wystawiona faktura przez kontrahenta unijnego bez względu na dzień dostarczenia towarów do kontrahenta polskiego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia u kontrahenta z kraju UE. W przedmiotowym wnioski podatnik wykazał, iż otrzymał od kontrahenta zagranicznego w miesiącu październiku 2005 wraz z dostarczonym towarem do magazynu fakturę wystawioną w miesiącu wrześniu 2005 roku.

Podatnik jest zainteresowany otrzymaniem wyjaśnienia czy opisana transakcja podlega opodatkowaniu 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru, czy też w miesiącu wystawienia faktury.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zmianami/ przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru , będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia /art. 20 ust. 5/. Jednak w przypadku , gdy przed ww. terminem podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę , obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej wystawienia / art. 20 ust. 6/.

Jeżeli więc podatnik otrzymał towar wraz z fakturą obowiązany jest wyznaczyć obowiązek podatkowy z tytułu WNT według terminu wystawienia przez dostawcę faktury. Wskazują na to cyt. wyżej przepisy art. 20 ust. 5 i 6 ustawy o podatku od towarów i usług, z których wynika, iż istotnym jest termin wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej. W przypadku otrzymania towaru podatnik wprawdzie obowiązany jest opodatkować WNT 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy, jeżeli jednak faktura została wystawiona przed tak określonym terminem, tj. 15. dnia następującego po miesiącu dostawy, wówczas obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury. W praktyce sprowadza się to do ewentualnej korekty deklaracji, jeżeli faktura wpłynie do podatnika po terminie do złożenia deklaracji za okres, w którym określono obowiązek według otrzymania dostawy.

W związku z tym przedstawione przez spółkę stanowisko w zakresie podatku od towarów i usług dotyczące obowiązku podatkowego przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu jest prawidłowe.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzenia interpretacji(...).

Urząd Skarbowy w Ostrowie Wielkopolskim