Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z... - Interpretacja - US.III-406/11/2005

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.05.2005, sygn. US.III-406/11/2005, Urząd Skarbowy w Stalowej Woli

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) oraz art. 2 ust. 12, art. 146 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 30.03.2005 r. (data wpływu 31.03.2005 r.) postanawia uznać, że stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę jest prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 31.03.2005 r. wpłynął do tut. organu wniosek Spółki cywilnej w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Stan faktyczny sprawy: Spółka prowadzi działalność w zakresie produkcji wyrobów tartacznych, stolarskich i ciesielskich oraz montażu stolarki budowlanej z własnej produkcji bądź materiałów zakupionych od innych firm w obiektach budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej. Zapytanie podatnika: Czy do sprzedaży wyrobu własnej produkcji, w szczególności dla parkietu podłogowego drewnianego, wraz z montażem w obiektach budownictwa mieszkaniowego można zastosować stawkę podatku VAT 7%? Stanowisko podatnika: Zdaniem Spółki na podstawie przepisu art. 146 ust. 1 pkt 2 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług przedmiotowe czynności podlegają opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 7%.

Tut. organ przed wydaniem niniejszej interpretacji dokonał szczegółowej analizy przedstawionego w piśmie z dnia 30.03.2005 r. stanu faktycznego oraz dokonał oceny prawnej stanowiska Spółki i stwierdził co następuje. W myśl przepisów art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Zgodnie z ust. 2 tego artykułu przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Stosownie do treści art. 2 ust. 12 ustawy przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Reasumując sprzedaż wyrobu własnej produkcji, np. parkietu podłogowego drewnianego, wraz z montażem w obiektach budownictwa mieszkaniowego, gdy na tę okoliczność zawarta została ze zleceniodawcą stosowna umowa cywilnoprawna, podlega opodatkowaniu preferencyjną stawką podatku VAT w wysokości 7%. O zastosowaniu powyższej stawki decyduje klasyfikacja budowlana budynku, w którym wykonywane są roboty montażowe. Faktura VAT dokumentująca przedmiotową transakcję powinna zawierać jedną pozycję obejmującą całość wykonywanych robót wraz z wykorzystanymi materiałami, z przywołaniem odpowiedniego kodu PKOB, wskazującego na związek z budownictwem mieszkaniowym. Przedstawione przez Spółkę stanowisko jest, zatem prawidłowe.

Informuje się dodatkowo, że interpretacja dotyczy stanu prawnego na dzień złożenia wniosku i obowiązuje do dnia zmiany przepisów, z którym to dniem utraci swoją ważność, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli w terminie 7 dni od daty jego doręczenia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu oraz określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia (art. 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa).

Urząd Skarbowy w Stalowej Woli