- Interpretacja - III/443-54/05/WI

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.12.2005, sygn. III/443-54/05/WI, Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 2, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z wnioskiem z dnia 10 listopada 2005r. (data wpływu 14 listopada 2005r.), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w indywidualnej sprawie Spółki, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, w przedmiocie dokonania korekty podatku naliczonego w związku ze zmianą statusu samochodu ciężarowego na samochód osobowy (demontaż "kratki") - uznaje za p r a w i d ł o w e stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Zgodnie z art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - "stosownie do swej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym".

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że firma K w dniu 25 maja 1999r. zakupiła samochód marki Honda Civic posiadający "homologację ciężarową". Przy zakupie samochodu firma skorzystała z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.Spółka wskazuje, że przedmiotowy samochód jest i nadal będzie wykorzystywany do prowadzonej działalności gospodarczej, jednak zamontowana "kratka" powoduje ograniczenie zdolności przewozowych auta, i w związku z tym zamierza ją zdemontować. Powyższe spowoduje zmianę homologacji z samochodu ciężarowego na osobowy, co zostanie uwidocznione w dowodzie rejestracyjnym samochodu.

W zaistniałym stanie faktycznym Spółka pyta czy zmiana rodzaju pojazdu z ciężarowego na osobowy spowoduje konieczność skorygowania dokonanego odliczenia podatku VAT (w miesiącu dokonanego zakupu, bądź też w miesiącu dokonania zmian w pojeździe).

Zdaniem Spółki taka korekta nie jest konieczna ani w miesiącu dokonanego zakupu (ponieważ w miesiącu dokonania odliczenia samochód spełniał warunki określone w ustawie o VAT), ani też w okresie, w którym nastąpią zmiany konstrukcyjne (ponieważ czynność taka nie jest wymieniona w katalogu czynności opodatkowanych).

Z opisanej we wniosku sytuacji wynika, że transakcja zakupu samochodu nastąpiła pod rządami nieobowiązującej obecnie ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U.Nr 11, poz.50 ze zmianami ). Warunki określone w obowiązujących wówczas przepisach umożliwiały podatnikowi obniżenie kwoty podatku należnego o podatek naliczony związany z nabyciem przedmiotowego samochodu. Ponieważ z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że nabycie pojazdu nastąpiło w okolicznościach powiązania tegoż zakupu z jego wykorzystaniem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, to planowana przeróbka, a w konsekwencji przerejestrowanie samochodu ciężarowego na samochód osobowy (w sytuacji gdy w dalszym ciągu będzie wykorzystywany do prowadzonej działalności gospodarczej) nie rodzi obowiązku korekty czy zwrotu odliczonego podatku.

Ogólną zasadą prawa podatkowego jest, że Podatnik dokonuje obniżenia podatku należnego o podatek naliczony na podstawie przepisów obowiązujących w dacie rozliczania podatku. Oznacza to, że późniejsza zmiana przepisów w danym zakresie nie powoduje utraty prawa do dokonanego już obniżenia kwoty podatku należnego, a zatem nie powoduje konieczności dokonywania korekty podatku, chyba że przepisy stanowią inaczej.

Z przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) nie wynika obowiązek skorygowania kwoty podatku naliczonego odliczonego przy nabyciu samochodu zakupionego w okresie obowiązywania ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

Nowelizacja ustawy o VAT, wprowadzona ustawą z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756), zawiera co prawda przepis nakazujący korektę dokonanego odliczenia, jeżeli w okresie 12 miesięcy licząc od miesiąca, w którym otrzymano fakturę lub dokument celny, dokonano zmian powodujących, że pojazd nie spełnia wymagań uprawniających do odliczenia podatku - art. 86 ust. 5c - jednak wyżej wymieniona nowelizacja obowiązuje od dnia 22 sierpnia 2005r., a cytowana ustawa z dnia 21 kwietnia 2005r. nie zawiera przepisów przejściowych odnoszących się do przeróbek pojazdów nabytych przed dniem jej wejścia w życie.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny - w opinii tutejszego Organu - jeżeli Spółka odliczyła podatek naliczony przy zakupie przedmiotowego samochodu zgodnie z przepisami wówczas obowiązującymi, wymontowanie kratki i zmiana kwalifikacji samochodu z ciężarowego na osobowy, nie spowoduje utraty prawa do dokonanego już odliczenia podatku od towarów i usług.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja - zgodnie z art. 14b § 1 - nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast - zgodnie z art. 14b § 2 - organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.

Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna