Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60... - Interpretacja - III-2/443-63/44850/05/DP

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.10.2005, sygn. III-2/443-63/44850/05/DP, Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź - Bałuty uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22.08.2005r.

Ze złożonego w dniu 29.08.2005 r. wniosku i pism uzupełniających z 05.09.2005r. i 06.09.2005r. wynika, że Stowarzyszenie jest jednostką działającą bez zysku wyłącznie na rzecz swoich członków, w oparciu o przepisy ustawy o stowarzyszeniach oraz zgodnie ze statutem zarejestrowanym w Sądzie Rejonowym dla Łodzi - Śródmieście Sąd Gospodarczy XX Wydział Krajowego Rejestru Sądowego. Stowarzyszenie zapewnia swym członkom możliwość odbioru sygnałów emitowanych ze studia wraz z dostępem do internetu. Ponadto Stowarzyszenie dokonuje zakupu licencji od jednostek zagranicznych. Podatnik informuje także, że wnioskiem złożonym do tutejszego organu podatkowego w dniu 28.02.2005r wystąpił z zapytaniem czy musi rejestrować się jako Podatnik podatku od towarów i usług i wystawiać swoim członkom faktury VAT dokumentujące świadczenie usługi dostępu do internetu. Naczelnik tutejszego urzędu skarbowego postanowieniem nr III-2/443-21/8850/05/PJ z dnia 20.04.2005r. uznał, że Stowarzyszenie jako korzystające ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 cyt. ustawy (pozycja 10 załącznika nr 4 do ustawy) może, ale nie musi składać zgłoszenia rejestracyjnego oraz, że zarejestrowani "podatnicy VAT zwolnieni" nie mają obowiązku wystawiania faktur.

W związku z powyższym, pismem z dnia 22.08.2005r., złożonym w tut. organie podatkowym w dniu 29.08.2005r. Stowarzyszenie wystąpiło z zapytaniem, czy "po zmianie ustawy o podatku VAT, a w szczególności po wprowadzeniu w art. 147 zwolnienia od podatku dla usług udzielania licencji i sublicencji jedynie na podstawie umów zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy" stowarzyszenie jest zobowiązane do zapłaty tego podatku. Strona stwierdziła, że nie dokonała rejestracji przedmiotowych umów zawartych przed dniem 14.05.2004r. W uzupełnieniu do przedmiotowego wniosku Podatnik złożył wyjaśnienie, że zapytanie dotyczy wyłącznie zakupu przez Stowarzyszenie licencji od podatników z Unii Europejskiej oraz innych podmiotów, których główna siedziba mieści się poza terytorium Wspólnoty Europejskiej (np. Stany Zjednoczone) i czy w związku z powyższym zakup taki powinien podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT?

Zdaniem Stowarzyszenia zakup licencji nie powinien podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Artykuł 2 pkt 9 cyt. ustawy stanowi zaś, że przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 cyt ustawy, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju. Natomiast na podstawie art. 17 ust. 2 przepisów ust. 1 pkt 4 i 5 nie stosuje się w przypadku świadczenia usług i dostawy towarów, od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę lub dokonującego dostawy towarów na terytorium kraju, z wyłączeniem świadczenia usług określonych w art. 27 ust. 3 lub art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 <...>, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca.

Zgodnie z art. 27 ust. 3 w/w ustawy w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, czyli m.in. sprzedaży praw lub udzielania licencji i sublicencji, przeniesienia lub cesji praw autorskich, patentów, praw do znaków fabrycznych, handlowych, oddania do użytkowania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego, albo innych pokrewnych (ust. 4 pkt 1), są świadczone na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę (ust. 3 pkt 2) - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Jak wynika z powyższego, Stowarzyszenie jest podatnikiem z tytułu importu usług.

Nie sposób zgodzić się z argumentacją Strony, że import usługi jest zwolniony z podatku od towarów i usług, ponieważ został dokonany w celu świadczenia usług zwolnionych z podatku VAT na podstawie załącznika nr 4 pkt 10 do ustawy jako działalność statutowa Stowarzyszenia. Bezsporne jest bowiem, że Podatnik dokonuje importu usługi oraz, że czynność ta podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Ponadto zauważyć należy, że dla opodatkowania importu usługi nie ma znaczenia również zwolnienie określone w art. 147 ustawy, z uwagi na fakt, że Podatnik nie dokonał rejestracji umów licencyjnych w tutejszym urzędzie skarbowym.

W konsekwencji zakup licencji jako import usługi na podstawie art. 41 ust. 1 cytowanej ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 22%.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż ww. odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowych do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.

Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty