1.) Stan faktyczny opisany w przedmiotowym wniosku z dnia 20.10.2005r.: - Interpretacja - USPP/443/35/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.12.2005, sygn. USPP/443/35/2005, Urząd Skarbowy w Czechowicach-Dziedzicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

1.) Stan faktyczny opisany w przedmiotowym wniosku z dnia 20.10.2005r.:

Wnioskodawca od 02.11.2004r. prowadzi działalność gospodarczą polegającą m. in. na skupowaniu używanych mebli, odnawianiu ich i dalszej odsprzedaży. Jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług zidentyfikowanym dla czynności wewnątrzwspólnotowych. Podatek od towarów i usług rozlicza na zasadach ogólnych, bez korzystania ze szczególnych procedur w zakresie dostawy towarów używanych określonych w rozdziale 4 działu XII ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.). We wrześniu 2005r. wnioskodawca nabył na podstawie umowy kupna- sprzedaży podpisanej na terenie Włoch meble używane przeznaczone do dalszej odsprzedaży o wartości 3 000 EURO (umowa z dnia 13.09.2005r.) oraz 500 EURO (umowa z dnia 16.09.2005r.). Sprzedającą była obywatelka Włoch, nieprowadząca działalności gospodarczej i niebędąca podatnikiem podatku od wartości dodanej i meble te w momencie zawarcia obu umów znajdowały się na terytorium Włoch czyli poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

2.) Stanowisko wnioskodawcy:

Przedmiotowa czynność nabycia mebli nie może być traktowana jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów z uwagi na fakt, że dostawca- obywatelka Włoch- nie jest podatnikiem podatku od wartości dodanej. Nie podlega więc opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

3.) Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy- sposób zastosowania prawa podatkowego: Stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju

eksport towarów

import towarów

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów , o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanj dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz- art. 9 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług. Przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że:

1.) nabywcą towarów jest:

  1. podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,
  2. osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a

z zastrzeżeniem art. 10;

2.) dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a.

W opisanym przez wnioskodawcę stanie faktycznym nabycie mebli używanych z Włoch od osoby fizycznej , która nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest podatnikiem podatku od wartości dodanej, nie może być traktowane jako nabycie wewnątrzwspólnotowe, gdyż nie została spełniona definicja przepisu art. 9 ust. 2 pkt 2 wyżej cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług. Wobec powyższego czynność nabycia mebli używanych z Włoch nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Urząd Skarbowy w Czechowicach-Dziedzicach