P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - NPV-443-18/NO26/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.12.2005, sygn. NPV-443-18/NO26/05, Urząd Skarbowy we Włodawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a §1, §2, §3, §4, art. 14b §2, art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60) - Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włodawie postanawia uznać stanowisko zawarte we wniosku z dnia 06.09.2005r. o interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07.09.2005r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek o interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.

Przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz pytanie wnioskodawcy:

Samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej 3500 kg służą do przewozu pieczywa w działalności gospodarczej, czy w związku ze zmianą ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 21.04.2005r. podatnik chcąc skorzystać z pełnego odliczenia podatku naliczonego przy zakupie paliwa jest zobowiązany do przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego dla tych samochodów.

Podatnik ma również wątpliwości, czy prawo do odliczenia podatku od zakupionego paliwa powstaje w momencie wejścia w życie znowelizowanych przepisów, czy od daty dodatkowego badania technicznego.

Stanowisko wnioskodawcy:

Zdaniem podatnika wymienione pojazdy należy zaliczyć do pojazdów ciężarowych i nie powinny one podlegać dodatkowym badaniom technicznym. Tak więc prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego przy zakupie paliwa przysługuje od dnia 22.08.2005r.

Stanowisko organu podatkowego:

Samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej wynoszącej 3.500 kg także muszą być poddane dodatkowemu badaniu technicznemu, aby w jego wyniku okręgowa stacja kontroli pojazdów, mogła wydać zaświadczenie potwierdzające spełnienie określonych wymagań technicznych. Spełnienie tego warunku, daje podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabywanego do takich pojazdów samochodowych paliwa. To, iż samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej wynoszącej dokładnie 3,5 tony, także muszą być poddane dodatkowemu badaniu technicznemu, wynika z wyraźnego brzmienia art. 86 ust. 4 w związku z ust.3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 14, poz.535 z 2005r., Nr 14, poz.113, Nr 80, poz. 756). W przepisach tych mowa jest bowiem o pojazdach samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. W określeniu tym tzn. "nieprzekraczającej" mieszczą się zarówno samochody o dopuszczalnej masie całkowitej do 3.499 kg (włącznie), jak i o masie dokładnie równej 3.500 kg . "Nieprzekraczający", to coś więcej, niż "do", to taki który mieści stany zarówno "do" określonej liczby, jak i samą graniczną liczbę. Gdyby zatem w ustawie użyto terminu "pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, to oznaczałoby to również pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej wynoszącej dokładnie 3,5 tony. Zatem dodatkowe badanie techniczne dla celów odliczenia od paliwa dotyczy także samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej wynoszącej dokładnie 3,5 tony.

Ponadto zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw na potrzeby art. 88 ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, w stosunku do samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 4 pkt 1-4 ustawy o podatku od towarów i usług, nabytych przed 1 czerwca 2005r., dodatkowe badanie techniczne, o których mowa w art. 86 ust. 5, powinno być przeprowadzone w terminie najbliższego obowiązkowego okresowego badania technicznego, nie później jednak niż przed upływem 12 miesięcy od dnia wejścia w życia niniejszej ustawy.

Zaświadczenie to ma potwierdzić prawidłowość dokonanych przez podatnika odliczeń podatku od paliwa wykorzystywanego do napędu tego pojazdu. Jeżeli zaświadczenie potwierdzi, że przedmiotowy pojazd jest pojazdem ciężarowym, to prawo do odliczenia podatku od zakupionego do tego pojazdu paliwa przysługuje podatnikowi przed dokonaniem dodatkowego badania technicznego, pod warunkiem iż jest ono przeprowadzone nie później niż przed upływem 12 miesięcy od dnia wejścia w życie znowelizowanej ustawy. Ponieważ zgodnie z art. 9 wymienionej ustawy omawiane przepisy wchodzą w życie po upływie 90 dni od dnia ogłoszenia ustawy, czyli od dnia 22 sierpnia 2005r. (ustawa z dnia 21 kwietnia opublikowana została w Dzienniku Ustaw Nr 90, poz. 756 z dnia 23 maja 2005r.) zatem dodatkowe badanie techniczne powinno być przeprowadzone przed upływem 12 miesięcy licząc od dnia 22 sierpnia 2005r.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta natomiast wiąże organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy- do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego we Włodawie w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.

Urząd Skarbowy we Włodawie