W odpowiedzi na złożony w dniu 5 listopada 2004 roku wniosek o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego Nacze... - Interpretacja - PE - 443/1/05

www.shutterstock.com

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 04.01.2005, sygn. PE - 443/1/05, Urząd Skarbowy w Łęcznej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na złożony w dniu 5 listopada 2004 roku wniosek o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łęcznej, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), informuje co następuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka zawarła z dostawcą towarów umowę, na mocy której otrzymuje premię pieniężną. Przyznanie premii uzależnione jest od zrealizowania w danym okresie zakupów o określonej wartości oraz regulowanie należności za towar w ustalonym terminie.

Jednocześnie Spółka zaznacza, że premia nie stanowi rabatu lecz dodatkowe świadczenie pieniężne, które nie dotyczy skonkretyzowanych transakcji.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jak wskazuje Podatnik otrzymanie premii pieniężnej uzależnione jest od określonego zachowania Spółki polegającego na terminowym regulowaniu zobowiązań z tytułu dostawy towarów oraz dokonania ustalonego limitu zakupów.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu ustawy.

A zatem działania Spółki zmierzające do dokonania zakupów o ustalonej wartości i terminowego regulowania zobowiązań z tytułu tych dostaw, oczekując w zamian otrzymania premii pieniężnej, należy traktować jako odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym przedstawione w zapytaniu stanowisko Spółki jest błędne.

Urząd Skarbowy w Łęcznej