POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-96/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.12.2005, sygn. PP/443-96/05, Urząd Skarbowy w Wejherowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r, Nr 8, poz. 60 z poz. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 28.09.2005r (data wpływu do tut. urzędu) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie odliczenia podatku naliczonego od raty wynikającej z zawartej umowy leasingowej z tytułu używania pojazdu samochodowego

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik użytkuje w działalności gospodarczej samochód dostawczy CITROEN Berlingo 1,9 D na podstawie umowy leasingu zawartej dnia 23.09.2004r. W poprzednio obowiązującym stanie prawnym tj. do dnia 21.08.2005r. Stronie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od raty leasingowej w pełnej wysokości, ponieważ w/w samochód dostawczy posiada ładowność wyższą (ładowność 710, liczba miejsc 5) niż określona tzw. ?wzorem Lisaka?.

Wnioskodawca dodatkowo wskazuje, iż powyższa umowa nie została zarejestrowana w Urzędzie Skarbowym w terminie określonym w ustawie z dnia 21 kwietnia 2005r o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw tj. do dnia 15 czerwca 2005r.

Podatnik prosi o udzielenie odpowiedzi, czy nadal będzie mu przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego w pełnej wysokości od rat leasingowych, jeżeli otrzyma zaświadczenie wydane przez stację kontroli pojazdów stwierdzające, iż w/w samochód spełnia warunki określone w art. 86 ust. 4 pkt 1 ? 4 (w brzmieniu obowiązującym od dnia 22 sierpnia 2005r).

Zdaniem Wnioskodawcy, będzie on miał nadal prawo do odliczenia podatku VAT w pełnej wysokości od rat leasingowych, ponieważ użytkowany przez niego samochód spełnia warunki określone w ustawie do uznania go za samochód ciężarowy.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo od obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 3 ustawy, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca ? nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Z kolei art. 86 ust. 4 ustawy stanowi, iż przepis ust. 3 nie dotyczy:

  1. pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van;
  2. pojazdów samochodowych mających więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50% długości pojazdu; dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków;
  3. pojazdów samochodowych, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków,
  4. pojazdów samochodowych, które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;
  5. pojazdów samochodowych będących pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku nr 9 do ustawy;
  6. pojazdów samochodowych konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą - jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie;
  7. przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest:

  8. a) odsprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub
    b) oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, i że te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

    Jednocześnie art. 86 ust. 5 i 5a ustawy stanowi, iż spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w ust. 4 pkt 1 ? 4 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczenia wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań. Kopię zaświadczenia, o którym mowa w ust. 5, podatnik jest zobowiązany dostarczyć, w terminie 14 dni od dnia jego wydania, do naczelnika urzędu skarbowego.

    Powyższe zasady odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu pojazdów samochodowych mają również zastosowanie w przypadku leasingu w/w samochodów. Stąd też umowy leasingu, których przedmiotem są samochody (niebędące samochodami osobowymi) o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony lub nieprzekraczające tej masy lecz spełniające którykolwiek z warunków wymienionych w art. 86 ust. 4 ustawy, uprawniają do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego od poszczególnych rat.

    Jednocześnie w przypadku umów leasingu, zawartych przed dniem 1 czerwca 2005r, których przedmiotem są samochody spełniające wzór Lisaka, lecz nie spełniające warunków wynikających ze znowelizowanego z dniem 22 sierpnia 2005r art. 86 ust. 3 i 4 ustawy o VAT, ustawodawca w art. 7 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005r o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756) przewidział kontynuację praw nabytych przez podatników przed 1 czerwca 2005r w stosunku do rat leasingowych. W myśl ust. 1 tego przepisu w przypadku samochodów i pojazdów samochodowych będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy, kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikającej z takiej umowy, stanowi kwota podatku naliczonego jaka wynikałaby z przepisów art. 86 ustawy wymienionej w art. 1 w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia ustawy w życie.

    Zgodnie zaś z ust. 2 w/ cytowanego przepisu, w przypadku samochodów i pojazdów samochodowych będących przedmiotem umowy, o których mowa w ust. 1, w stosunku do których kwotę podatku naliczonego stanowiła cała kwota podatku wykazanego na fakturze, przepis ust. 1 ma zastosowanie:

    1. w odniesieniu do umów, bez uwzględnienia zmian tej umowy dokonywanych po wejściu w życie ustawy, oraz
    2. pod warunkiem, że umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 15 czerwca 2005r.

    Obwiązujący od 22.08.2005r stan prawny wskazuje, iż z pełnego odliczenia podatku VAT z rat leasingowych korzystają pojazdy samochodowe spełniające warunki wynikające z art. 86 ust. 3 i 4 ustawy o podatku od towarów i usług oraz pojazdy samochodowe nie spełniające przedmiotowych warunków, jeżeli stosowne umowy leasingu zostały zarejestrowane w urzędzie skarbowym w terminie do dnia 15 czerwca 2005r oraz nie uległy zmianie po dniu 1 czerwca 2005r.

    Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, iż użytkuje on w działalności gospodarczej samochód dostawczy CITROEN Berlingo 1,9 D na podstawie umowy leasingu zawartej w dniu 23.09.2004r. Samochód ten spełniał wymogi stawiane przez przepisy ustawy o VAT z dnia 11 marca 2004r uprawniające do odliczenia podatku naliczonego od rat leasingowych. Strona nie dokonała rejestracji w/w umowy leasingowej w terminie do 15 czerwca 2005r. Podatnik jest jednak zdania, iż w dalszym ciągu będzie mieć prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego wynikającego z rat leasingowych, jeżeli otrzyma zaświadczenie wydane przez stację kontroli pojazdów stwierdzające, iż w/w samochód spełnia wymagania dla pojazdów samochodowych określonych w art. 86 ust. 4 pkt 1 ? 4 ustawy o podatku od towarów i usług.

    W świetle wyżej wskazanego stanu faktycznego i prawnego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie uznaje stanowisko przedstawione przez Pytającego, za prawidłowe, dodając iż Podatnik jest obowiązany otrzymane zaświadczenie przedłożyć we właściwym organie podatkowym w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania.

    Urząd Skarbowy w Wejherowie