Jak wynika z treści wniosku, podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług telekomunikacyjnych. Usługi te polegają na dostarczaniu intern... - Interpretacja - 1421AV/443/3158/05/DL

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.10.2005, sygn. 1421AV/443/3158/05/DL, Urząd Skarbowy w Pruszkowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Jak wynika z treści wniosku, podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług telekomunikacyjnych. Usługi te polegają na dostarczaniu internetu (stałego łącza) drogą radiową i są realizowane na podstawie podpisanych z abonentami umów. Terminy płatności wynikają z zawartych umów i są określone w wystawionych fakturach.

Ponieważ abonament jest miesięczny, więc w celu uproszczenia księgowania podatnik chciałby wystawiać klientom na początku miesiąca rozpoczynającego każdy kwartał trzy faktury z różnymi terminami płatności tj.: 15 dni, 45 dni i 60 dni.

Zdaniem wnioskodawcy jest to właściwa forma rozliczeń, zgodna z obowiązującymi przepisami, tym bardziej, że jest on podatnikiem podatku od towarów i usług rozliczającym się z tego podatku, zgodnie z art.99 ust.3 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług, za okresy kwartalne.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz pytania podatnika, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie stwierdza co następuje:

Szczegółowe zasady wystawiania faktur VAT zostały uregulowane w rozdziale 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.).

Stosownie do § 15 cytowanego wyżej rozporządzenia Ministra Finansów, w przypadkach określonych w art.19 ust. 10 i ust. 13 pkt 1- 5 i 7-11 ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego (ust.1) i nie wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego (ust.2 ).

W art. 19 ust. 13 pkt 1 lit. a powołanej ustawy o podatku od towarów i usług określono, że obowiązek podatkowy powstaje z chwila upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu świadczenia usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych.

Usługi dostępu do internetu sklasyfikowane są według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w grupowaniu 64.2 - usługi telekomunikacyjne.

W myśl przepisu zawartego w ust.3 § 15 cytowanego rozporządzenia, przepis ust.2 tego paragrafu nie dotyczy wystawiania faktur w zakresie między innymi usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy.

Zatem w świetle przedstawionego stanu prawnego, jeżeli klasyfikacja usług świadczonych przez wnioskodawcę jest prawidłowa (PKWiU 64.2 ), to dla świadczonych usług dostępu do internetu - przy spełnieniu w/w warunków tj. określeniu w umowie terminów płatności i zawarciu w fakturze informacji jakiego okresu ta płatność dotyczy - możliwe jest wystawianie faktur w sposób opisany we wniosku.

Jednocześnie tut. organ podatkowy zauważa, że wystawienie w ten sposób faktur nie zmienia momentu powstania obowiązku podatkowego, gdyż nie jest on uzależniony od daty wystawienia faktury i zawsze kształtuje się on zgodnie z powołanymi przepisami art.19 ustawy.

Urząd Skarbowy w Pruszkowie