Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż jest Pan stałym współpracownikiem Telewizji Polskiej S.A. z oddziałem w Katowicach. Jako ki... - Interpretacja - PP/443-31/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.11.2005, sygn. PP/443-31/05, Urząd Skarbowy w Rudzie Śląskiej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż jest Pan stałym współpracownikiem Telewizji Polskiej S.A. z oddziałem w Katowicach. Jako kierownik produkcji zajmuje się Pan realizacją programów telewizyjnych dla anten ogólnopolskich i regionalnej. Zawierane przez Pana umowy o dzieło określają warunki wykonywania zleconych czynności oraz warunki wynagrodzenia. Odpowiedzialność za wykonane czynności wobec osób trzecich spoczywa na zleceniodawcy. Zleceniodawca ustala opis wymagań, zasady oraz szczegółowy harmonogram wykonania dzieła. Zlecone prace wykonywane są na sprzęcie i materiałach zlecającego, w sposób i miejscu przez niego wskazanym i określonym. Zgodnie z treścią umów przekazuje Pan telewizji prawo do wyłącznego korzystania z dzieła, na zamawiającego przechodzą autorskie prawa majątkowe, pokrewne i zależne na wszelkich polach eksploatacji określonych w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Pana zdaniem przychody uzyskiwane z wyżej wymienionych czynności mają znamiona pracy wykonywanej na odpowiedzialność zlecającego wykonanie i zgodnie z treścią art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Opodatkowanie czynności wynikających z zawartych umów zlecenia oraz umów o dzieło wiąże się bezpośrednio z definicją działalności gospodarczej określonej dla potrzeb podatku od towarów i usług w art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.).

Zgodnie z tą definicją działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania jej w sposób częstotliwy.

Osoby fizyczne samodzielnie wykonujące tak zdefiniowaną działalność gospodarczą, stają się podatnikami podatku od towarów i usług, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. A zatem osoby wykonujące czynności w ramach wolnych zawodów uznawane są za podatników podatku od towarów i usług również w sytuacjach, gdy czynności te wykonywane są na podstawie umów zleceń i umów o dzieło.

Nie wszystkie jednak czynności wykonywane przez osoby fizyczne na podstawie umów zlecenia i umów o dzieło traktuje się jako wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą.

Przepis art. 15 ust. 3 pkt 3 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 (w okresie od 1 maja 2004 r. do 31 maja 2005 r. były to przychody wymienione w art. 13 pkt 2-8) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonywanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności, co do :

  • warunków wykonywania tych czynności
  • wynagrodzenia i
  • odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Treść art. 15 ust. 3a stanowi ponadto, iż ?przepis ust. 3 pkt 3 stosuje się odpowiednio do usług twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzanych w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw artystycznego wykonania albo ich wykonanie, w tym również wynagradzanych za pośrednictwem organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi?.

Z treści Pana wniosku wynika, iż zawierane przez Pana umowy określają warunki wykonywania zleconych czynności oraz warunki wynagrodzenia. Odpowiedzialność za wykonane czynności wobec osób trzecich spoczywa na zleceniodawcy.

Wobec powyższego ? o ile nie wykonuje Pan innej działalności lub nie wykonywał Pan innej działalności, z tytułu której stał się Pan podatnikiem VAT czynnym ? nie ma Pan obowiązku, z racji wykonywania tych umów ? do:

  • rejestracji dla potrzeb VAT
  • prowadzenia ewidencji dla potrzeb VAT
  • składania deklaracji dla potrzeb VAT
  • zapłaty podatku VAT.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.

Urząd Skarbowy w Rudzie Śląskiej