POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1438/443/288-200/05/AO

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.10.2005, sygn. 1438/443/288-200/05/AO, Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 26.07.2005r., (uzupełniony w dniu 25.08.2005r. oraz w dniu 13.09.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności skupu wierzytelności kredytowych Banku w celu ich windykacji we własnym imieniu i na własną rzecz lub ich ewentualnej dalszej odsprzedaży, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Ursynów:


postanawia


- uznać stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe.


UZASADNIENIE


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Strona nabywa wymagalne wierzytelności Banku w celu ich windykacji we własnym imieniu i na własną rzecz lub ich ewentualnej dalszej odsprzedaży. Przedmiotowe wierzytelności wynikają z udzielonych przez bank kredytów, pożyczek oraz gwarancji i poręczeń spłaty kredytów lub pożyczek. Wraz z przedmiotowymi wymagalnymi wierzytelnościami Strona nabywa również wszelkie roszczenia związane z tymi wierzytelnościami oraz przejmuje ryzyko nieściągalności. Zdaniem Strony w/w transakcja skupu wierzytelności kredytowych jest traktowana jako usługa pośrednictwa finansowego świadczona na rzecz Banku ( usługobiorcy) i jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Według opinii klasyfikacyjnej Urzędu Statystycznego w Łodzi z dnia 26.08.2005r. wydanej na wniosek Strony w związku z wykonywanymi przez nią czynnościami, obrót wierzytelnościami ( kupno i sprzedaż) oraz wykup wierzytelności z zaangażowaniem własnego kapitału w celu ich windykacji na własny rachunek mieści się w grupowaniu PKWiU 65.23.10-00.00 "Usługi pośrednictwa finansowego pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszy emerytalno-rentowych".

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 . Świadczeniem usług jest również m.in. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej (art. 8 ust. 1 ww. ustawy).

Uznać zatem należy, że odpłatny obrót wierzytelnościami w świetle przepisów ustawy z dnia 11.03.2004 r. jest świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Według art. 8 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług przy ustalaniu stawek podatku od towarów i usług stosowanych przy świadczeniu usług na terytorium kraju należy brać pod uwagę klasyfikacje statystyczne PKWiU służące do identyfikacji usług podlegających temu podatkowi.

Zgodnie z poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, zwolnione od podatku są usługi pośrednictwa finansowego oznaczone symbolem PKWiU Sekcja J ex (65-67), z wyłączeniem:

1) działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki,

2) usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej,

3) usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10-00.20),

4) usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń,

5) usług ściągania długów oraz faktoringu,

6) usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art.43 ust.1 pkt.12,

7) usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art.43 ust.1 pkt.12,

8) transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności,

9) transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości.

Zatem w sytuacji, gdy Strona świadczy usługi obrotu wierzytelnościami polegające na zakupie wierzytelności w celu ich windykacji we własnym zakresie lub dalszej odsprzedaży, mieszczące się w grupowaniu PKWiU 65.23.10-00.00 "Usługi pośrednictwa finansowego pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszy emerytalno - rentowych" i jednocześnie usługi te nie są usługami, o których mowa w pkt 1-9 poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług, uznać należy, że usługi te są zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę w dniu 26.07.2005r. oraz wydawane jest według stanu prawnego obowiązującego w dniu złożenia wniosku.

Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów