POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443/40/Int-69/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.11.2005, sygn. PP/443/40/Int-69/05, Urząd Skarbowy w Nowym Targu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Targu działając na podstawie art.!4a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zm.), po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 2 września 2005 r. (data wpływu: 5 września 2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 września 2005 r. wpłynął wniosek, w którym zwróciła się Pani z zapytaniem czy w przypadku dokonania odrębnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej przez każdego z małżonków i dalszego prowadzenia przez nich jednej, wspólnej działalności gospodarczej, bez zmiany formy organizacyjnej, podatnikiem podatku od towarów i usług nadal pozostaje ten małżonek, który dokonał zgłoszenia rejestracyjnego dla potrzeb podatku od towarów i usług, w tym przypadku Pani ...?

Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę przedstawia się następująco:

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony w dniu 15 września 2005 r., po uprzednim wezwaniu do usunięcia braków formalnych, w postaci przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oraz skonkretyzowanego problemu w zakresie stosowania przepisów dotyczących podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Pani wraz z mężem działalność gospodarczą, zarejestrowaną na imię obojga małżonków, czyli w postaci tzw. "spółki małżeńskiej".

Zgodnie z ustawą - Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, do 31 grudnia 2005 r. z ewidencji działalności gospodarczej zostanie wyeliminowana działalność na imię obojga małżonków. Zamiast dotychczasowego wspólnego wpisu, małżonkowie będą musieli dokonać dwóch identycznych wpisów dla każdego z małżonków. Na gruncie podatku od towarów i usług, podatnikiem jest jeden z małżonków, czyli Pani.

Stanowisko Pani w tej kwestii jest takie, iż w przypadku nie zawarcia między małżonkami umowy spółki niemającej osobowości prawnej, podatnikiem podatku od towarów i usług nadal pozostaje ten małżonek, który dokonał zgłoszenia rejestracyjnego dla potrzeb podatku od towarów i usług i nie ma potrzeby rejestrowania drugiego małżonka dla potrzeb podatku VAT ze względu na to, iż prowadzona będzie nadal jedna, wspólna działalność gospodarcza.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 68 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1808), małżonkowie wpisani do ewidencji działalności gospodarczej pod wspólnym numerem ewidencyjnym i prowadzący działalność gospodarczą na imię obojga, zobowiązani są w terminie do dnia 31 grudnia 2005 r. do złożenia wniosku o zmianę wspólnego wpisu.
We wniosku należy wskazać w szczególności, który z małżonków będzie wpisany do ewidencji pod dotychczasowym numerem.

W myśl ust.2 powołanego artykułu organ ewidencyjny dokonuje, zgodnie ze złożonym wnioskiem, wpisu drugiego z małżonków pod nowym numerem ewidencyjnym, uwzględniając faktyczną datę rozpoczęcia działalności gospodarczej. Z pierwotnego wpisu usuwa się dane drugiego z małżonków.

W oparciu o art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że aktualnie czynnym, zarejestrowanym podatnikiem dla potrzeb podatku od towarów i usług jest osoba fizyczna, czyli w tym przypadku Pani. Jednocześnie w przedmiotowym wniosku wyraziła Pani wolę dalszego kontynuowania działalności bez zmiany formy organizacyjnej i na dotychczasowych zasadach.

Tym samym czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług będzie nadal Pani.
W wypadku rozpoczęcia przez współmałżonków prowadzenia osobnych przedsiębiorstw, każdego z nich z osobna traktuje się jako podatnika podatku od towarów i usług ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

W sprawie będącej przedmiotem wniosku, w dacie wydania postanowienia, nie toczyło się postępowanie podatkowe, jak również kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swój ą moc z chwilą zmiany przepisów j ej dotyczących,

- nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Targu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Nowym Targu