POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443/67/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.10.2005, sygn. PP/443/67/05, Urząd Skarbowy w Oświęcimiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18 lipca 2005 r. (wpływ 20 lipca 2005 r.) w sprawie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy w sprawie miejsca opodatkowania świadczonych usług poza terytorium kraju jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lipca 2005 r. wpłynęło do tut. organu podatkowego pismo w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczące miejsca opodatkowania usług wykonanych na nieruchomości położonej w Norwegii.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu dokonał oceny formalnej poprawności wniosku i ustalił, że w sprawie będącej przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa oraz postępowanie przed sądem administracyjnym, stwierdzając tym samym brak negatywnych przesłanek do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego na podstawie art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa.

Pytanie dotyczy następującego stanu faktycznego:

Podatnik prowadzi jednoosobową firmę budowlaną świadczącą usługi sprzątania i czyszczenia ooiektów budowlanych (nieruchomości) na terenie Norwegii. Usługi świadczone są zarówno osobom fizycznym, osobom prawnym lub jednostkom organizacyjnym niemającym osobowości prawnej.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie podatnik stwierdza, iż świadczenie usług sprzątania i czyszczenia na nieruchomości położonej na terytorium Norwegii nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, ale w kraju gdzie ta nieruchomość się znajduje.

Dokonując oceny prawnej stanowiska podatnika należy powołać następujące przepisy prawa podatkowego:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W związku z tym, aby określić czy dana usługa podlega opodatkowaniu w Polsce należy stwierdzić, czy świadczona jest na terytorium kraju. Kryteria, które pozwalają określić, czy usługa podlega opodatkowaniu w Polsce zawarte zostały w artykule 27 i 28 ww. ustawy.

Podstawowa regulacja dotycząca miejsca świadczenia usług wynika z art. 27 ust. 1 ustawy. Przepis ten stanowi, że co do zasady, za miejsce świadczenia uznaje się miejsce, gdzie świadczący usługi posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania.

Jedną z kategorii usług, w stosunku do których nie stosuje się ww. artykułu są usługi związane z nieruchomościami.

W myśl postanowień art. 27 ust. 2 pkt 1 miejscem świadczenia tych usług jest miejsce położenia nieruchomości. Zatem, bez względu na siedzibę, miejsce prowadzenia działalności lub adres zamieszkania świadczącego usługi związane z konkretną nieruchomością zawsze będą opodatkowane w kraju gdzie jest ona położona.

Jeżeli więc usługi wykonywane przez podatnika związane są z nieruchomościami położonymi w Norwegii nie podlegają one regulacji polskich przepisów z zakresu podatku od towarów i usług. Usługi te zawsze są opodatkowane w kraju położenia nieruchomości.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu odnosząc przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny do przytoczonych powyżej przepisów prawa podatkowego - stwierdza, że stanowisko podatnika wyrażone w rozpatrywanym wniosku jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,

- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art.14a § 4, art. 236 § 2 u.O.p.).

Wnosząc zażalenie podatnik zobowiązany jest uiścić opłatę skarbową w znakach opłaty skarbowej o wartości 5 zł. na podstawie ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zm.) - część I pkt 1 tabeli stanowiącej załącznik do ww. ustawy, określającej szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej, stawki oraz zwolnienia.

Urząd Skarbowy w Oświęcimiu