POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1444/NP./443/5/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.10.2005, sygn. 1444/NP./443/5/05, Urząd Skarbowy w Zwoleniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a § 1, §3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.Ordynacja podatkowa ( Dz.U. z 2005r. Nr.8 poz.60 ze zm. ) w związku z wnioskiem przedsiębiorstwa w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania prawa podatkowego dotyczącego odliczenia podatku VAT od faktury za sporządzenie wniosku oraz biznes planu o przyznanie z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości unijnej dotacji na dofinansowanie zakupu środków trwałych Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zwoleniu potwierdza stanowisko Przedsiębiorstwa i uznaje je za prawidłowe .

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika że Przedsiębiorstwo zleciło wyspecjalizowanej firmie sporządzenie wniosku oraz biznes planu w sprawie przyznania z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości unijnej dotacji z przeznaczeniem na zakup środków trwałych

Za sporządzenie wniosku została wystawiona faktura VAT , którą Przedsiębiorstwo ma zapłacić z własnych środków - po przyznaniu dotacji ale przed zakupem środków trwałych . Przedsiębiorstwo w piśmie z dnia 15.09.2005r.( data wpływu do Urzędu 16.09.2005r.)zwróciło się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zwoleniu z zapytaniem czy może odliczyć VAT od faktury wystawionej za przygotowanie wniosku i biznes planu .

Przedsiębiorstwo przedstawiając własne stanowisko w sprawie stwierdziło że wydatek poniesiony przez Przedsiębiorstwo na przygotowanie wniosku i biznes planu o dofinansowanie zakupu środków trwałych jest bezpośrednio związany z dotacją , która objęta jest zwolnieniem od podatku dochodowego od osób prawnych(art.17 ust.1 pkt.23 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych ) i na podstawie art.88 ust.1 pkt.2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług podatek VAT wykazany w fakturze za sporządzenie wniosku i biznes planu można odliczyć od podatku należnego.

Oceniając stanowisko wnioskodawcy Naczelnik Urzędu Skarbowego Zwoleniu stwierdza:Zgodnie z art.29 ust 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U Nr.54 poz.535) podstawą opodatkowania jest obrót z zastrzeżeniem ust. 2-22, art.30-32 art.119 oraz 120 ust.4 i 5.Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży , pomniejszona o kwotę należnego podatkuKwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy .Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje , subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną ) towarów dostarczonych lub usług świadczonych przez podatnika

W przedstawionym przez Przedsiębiorstwo stanie faktycznym dotacja na częściowe pokrycie zakupu środka trwałego . nie będzie miała wpływu na cenę dostawy towaru lub świadczonej usługi i stanowić będzie dofinansowanie na pokrycie ogólnych kosztów działalności a w związku z tym nie będzie podlegać opodatkowaniu. Wydatek poniesiony na sporządzenie wniosku o dotację z Funduszy Strukturalnych Unii Europejskiej w ramach programu "Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw" z ekonomicznego punktu widzenia jest wydatkiem związanym z pozyskaniem żródła finansowania zadania inwestycyjnego w tym przypadku częściowego dofinansowania zakupu środka trwałego

Jest to wydatek poniesiony w celu uzyskania unijnej dotacji , a wiec dochodu , o którym mowa w art.17 ust.1 pkt.23 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i który to dochód na mocy tegoż przepisu jest zwolniony z opodatkowania. Pomimo braku możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków na sporządzenie wniosku o dotacje to podatnik zachowa prawo do odliczenia podatku naliczonego .

Wynika to z art.88 ust.1 pkt.2 ustawy o VAT , w myśl którego obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług , jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym , z wyjątkiem przypadków , gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego W analizowanej sytuacji niemożność uznania wydatku za koszt uzyskania przychodu ma bezpośredni związek ze zwolnieniem o którym mowa w art.17 ust.1 pkt.23 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Dlatego też Przedsiębiorstwu ze względu na zapis art.88 ust.1 pkt.2 Ustawy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT wykazanego w fakturze za sporządzenie wniosku i biznes planuStanowisko własne podatnika wyrażone we wniosku uznaje się jako prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia .Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika , płatnika lub inkasenta ,wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.Na postanowienie zawierające interpretacje służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art.236 par.2 pkt.1 Ordynacji podatkowej)

Urząd Skarbowy w Zwoleniu