Pismem z dnia 11 lutego 2005r. podatnik wystąpił z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowe... - Interpretacja - PP/443-12/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.03.2005, sygn. PP/443-12/05, Urząd Skarbowy w Strzelcach Opolskich

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pismem z dnia 11 lutego 2005r. podatnik wystąpił z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie dotyczącej określenia podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego gruntów.Pismem z dnia 24.02.2005r., na wezwanie tut. organu podatkowego, podatnik uzupełnił pismo o brakujące we wniosku elementy.

Przedstawiony przez podatnika stan faktyczny;

Z przesłanych pism wynika, że Urząd Miejski pobiera roczne opłaty z tytułu użytkowania wieczystego gruntu, których termin płatności przypada na dzień 31 marca każdego roku. W przypadkach opisanych w piśmie uzupełniającym oddanie w użytkowanie wieczyste gruntów nastąpiło przed dniem 01.05.2004r.

Zdaniem podatnika podatek VAT w wysokości 22% winien być potrącany z dotychczasowej kwoty należności (kwoty brutto), a nie doliczony do tej kwoty.

Pytanie podatnika dotyczy opodatkowania opłat rocznych za wieczyste użytkowanie gruntów.

Odpowiadając na wyżej przedstawione zagadnienie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich informuje, że prawo użytkowania wieczystego gruntu jest prawem rzeczowym, którego treść i granice określone zostały zasadniczo w przepisach kodeksu cywilnego oraz w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami ( Dz.U. z 2000r., Nr 46, poz.543 ze zm.). Przeniesienie prawa użytkowania wieczystego oraz ustalanie opłat odbywa się na podstawie w/w ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zgodnie z art.27 tej ustawy sprzedaż nieruchomości albo oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej wymaga zawarcia umowy w formie aktu notarialnego. Oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste i przeniesienie tego prawa w drodze umowy wymaga wpisu w księdze wieczystej. Art.71 ust.1 stanowi, iż za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste pobiera się pierwszą opłatę i opłaty roczne. Zgodnie z ust.4 opłaty roczne wnosi się przez cały okres użytkowania wieczystego. Z punktu widzenia prawa podatkowego prawo użytkowania wieczystego gruntu jest wartością niematerialną i prawną - art.16c ustawy z dnia 15 lutego 1992 r o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz.U. z 2000r, Nr 54, poz.654 ze zm.).

Jak wynika z powyższego opłaty roczne stanowią ekwiwalent ekonomiczny oddania gruntu w użytkowanie wieczyste. Urząd Miasta oddając grunty w użytkowanie wieczyste na podstawie umowy cywilnoprawnej i pobierając z tego tytułu opłaty roczne wykonuje usługę w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z treścią art.5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów, którymi zgodnie z art.2 pkt 6 są również grunty oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Ponadto opodatkowaniu podatkiem VAT podlega również obrót prawami do wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z postanowieniami art.8 ust.1 pkt 1 ustawy. Przepis ten stanowi, iż przez świadczenie usług, o których mowa w art.5 ust.1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art.7, w tym też przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

Zgodnie z art.7 ust.1 cytowanej ustawy o VAT, przez dostawę towarów rozumie się co do zasady przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste nie mieści się w zakresie definicji dostawy towarów, zawartej w tym artykule, nie daje bowiem praw do rozporządzania gruntem jak właściciel, ani nie zostało wymienione pośród praw wskazanych w tym przepisie. Zgodnie z art.8 ust.1 cyt. ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Ponieważ oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu i nie jest dostawą towarów, uznać należy, że jest ono świadczeniem usług w rozumieniu przepisu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT.

Artykuł 15 ust.1 ww. ustawy o VAT stanowi, iż podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne , wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Zgodnie z art. 15 ust.6 ww. ustawy nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

W świetle powyższego, w ocenie tutejszego organu opłata roczna za oddanie w wieczyste użytkowanie gruntów określona na podstawie zawartej umowy cywilnoprawnej niezależnie od tego czy została ustalona przed, czy po 01.05.2004r, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT .

Wyjaśnić w tym miejscu należy, iż oddanie gruntu w wieczyste użytkowanie nie jest objęte zwolnieniem przewidzianym w § 8 ust.1 pkt.12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 97, poz. 970 ze zm.), gdyż przepis ów dotyczy zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu, a więc zupełnie innej czynności prawnej. Oddanie w użytkowanie wieczyste gruntu, nawet w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku (towary używane) lub opodatkowane stawką podatku 0%, będzie podlegało zatem opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art.19 ust.13 pkt.4 ustawy o VAT z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze (...) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze.

W świetle powyższych regulacji prawnych opodatkowanie opłat za oddanie w użytkowanie wieczyste gruntów uzależnione jest od terminów ich płatności, a nie od daty ich ustalenia. Zatem przedmiotowe opłaty, których termin płatności przypada po 01.05.2004r. niezależnie czy jest to pierwsza opłata za oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste, czy są to opłaty roczne z tytułu użytkowania wieczystego podlegają regulacjom ustawy o VAT. Zgodnie z art. 41 ust. 1 cyt. ustawy do przedmiotowej czynności stosuje się stawkę 22%

Należy zaznaczyć, że kwotę należną stanowiącą podstawę opodatkowania ustalają strony zawartej umowy. Jeśli ustalenie wysokości tej kwoty regulują niepodatkowe przepisy prawa, to możliwość dokonania przekalkulowania i zmiany tej kwoty należnej, również po wprowadzeniu opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług, powinno się realizować jedynie na podstawie tych przepisów.

Zgodnie z art.29 ust.1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem zaś jest kwota należna z tytułu sprzedaży (w przedmiotowej sprawie - kwota opłaty), pomniejszona o kwotę należnego podatku, obejmująca całość świadczenia należnego od nabywcy. Zgodnie z przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami, w związku z oddaniem gruntu w użytkowanie wieczyste, od użytkowników wieczystych pobierane są określone opłaty. W przypadku zatem umów zawartych przed dniem 01.05.2004r dotyczących oddania gruntów w użytkowanie wieczyste których termin płatności przypada po tej dacie podstawę opodatkowania stanowią opłaty pobierane z tego tytułu, pomniejszone o kwotę podatku, co oznacza, że kwotę ustalonej opłaty za wieczyste użytkowanie należy traktować jako kwotę brutto (tzn. z podatkiem VAT), bez względu na sposób jej skalkulowania.

W przypadku natomiast umów zawieranych po dniu 01.05.2004r. kwota opłaty powinna być powiększona o VAT liczony wg stawki 22%.

Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza interpretacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Zmiana któregokolwiek z elementów stanu faktycznego, bądź zmiana przepisów może mieć wpływ na zmianę zakresu obowiązków podatnika.

Stosownie do treści art.14b §1 Ordynacji podatkowej interpretacja o której mowa w art.14a §1, nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art.14b §2 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy w Strzelcach Opolskich