Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów ... - Interpretacja - PP/443/102/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 25.01.2005, sygn. PP/443/102/04, Urząd Skarbowy w Lubinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika
Referencje
PE-443/8/05, postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do treści art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Z opisanego w pisemnym zapytaniu stanu faktycznego wynika, że Podmiot jako zarejestrowany podatnik VAT-czynny, w ramach prowadzonej przez siebie działalności dokonuje operacji transferu zawodników, polegającej na pozyskiwaniu lub odstępowaniu zawodników.
Transakcje te wymagają sporządzenia umów transferowych, regulujących warunki na jakich zostają zawarte, aby dany zawodnik był uprawniony do gry w barwach klubu pozyskującego.
Określenie warunków finansowych w umowach transferowych jest różnie precyzowane, a mianowicie:
- "klub pozyskujący zobowiązuje się do wypłaty na rzecz klubu odstępującego określonej kwoty jako ekwiwalentu za wyszkolenie zawodnika" lub
- "klub pozyskujący zapłaci na rzecz klubu odstępującego ryczałt w wysokości określonej kwoty" lub
- "klub pozyskujący zapłaci na rzecz klubu postępującego za transfer zawodnika określoną kwotę".
W świetle wyżej cytowanych przepisów, opisane przez Podatnika czynności, będąc odpłatnym przekazaniem wartości niematerialnej i prawnej, wypełniają definicję usług, zawartą w art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Tym samym podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Ponadto ze złożonego uzupełnienia do wniosku i dołączonej opinii wydanej przez Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych w Łodzi opisane czynności zostały sklasyfikowane jako "Usługi związane z organizowaniem imprez sportowych" PKWiU 92.62.12-00.00. Czynności te wykazane zostały w poz. 11 załączniku Nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w związku z powyższym zgodnie z przytoczonym wyżej przepisem art. 43 ust. 1 pkt 1 korzystają z przedmiotowego zwolnienia.
Dla potwierdzenia dokonania powyższej czynności, zgodnie z brzmieniem art. 106 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy (...). Na mocy powyższego należy przyjąć, że ww. dokument jest właściwym dla potwierdzenia zawarcia transakcji opisywanych w złożonym przez Podatnika zapytaniu.

Urząd Skarbowy w Lubinie