W dniu 04.02.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Cieszynie wpłynął wniosek z dnia 03.02.2005 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i spos... - Interpretacja - PP/443/I-20/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.03.2005, sygn. PP/443/I-20/05, Urząd Skarbowy w Cieszynie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 04.02.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Cieszynie wpłynął wniosek z dnia 03.02.2005 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Pismem z dnia 23.02.2005 r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne zostały uzupełnione pismem z dnia 02.03.2005 r.

Zgodnie z treścią przepisu art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika i inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przez sądem administracyjnym. W myśl art. 14 § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenia.

Opis stanu faktycznego oraz własne stanowisko podatnika w sprawie :

Gmina W "X"zamierza świadczyć usługę użyczenia nieruchomości na rzecz Gminnego Ośrodka Kultury w "X" w celu realizacji zadań statutowych. Oddanie nieruchomości w użyczenie przewidują przepisy ustawy o gospodarce nieruchomości i jest formą nieodpłatną. Świadczenie przedmiotowej usługi związane jest z prowadzoną przez Gminę "X" działalnością. Gmina "X" nie dokonywała odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia tej nieruchomości lecz do dnia użyczenia przedmiotowej nieruchomości na rzecz GOK "X", Gminie "X" będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów bądź usług związanych ze świadczeniem przedmiotowej usługi.

Zdaniem wnioskodawcy świadczenie opisanej usługi nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ocena stanowiska pytającego z powołaniem przepisów prawa podatkowego :

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług - art. 8 ust. 2 cyt. ustawy.

Wobec powyższego, jeżeli nieodpłatne świadczenie usług jest związne z prowadzeniem przedsiębiorstwa lub podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych ze świadczeniem ww. nieodpłatnych usług, w całości lub w części, wówczas. czynności te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę fakt, że wyżej opisane nieodpłatne świadczenie usług będzie się odbywało w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością, nie traktuje się go jak odpłatnego świadczenia usług, a co za tym idzie nie stanowi ono czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Cieszynie podziela zatem stanowisko podatnika przedstawione w tej sprawie w ww. wniosku z dnia 3 lutego 2005r.

Urząd Skarbowy w Cieszynie