P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1442/TP/44/554/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.03.2005, sygn. 1442/TP/44/554/05, Urząd Skarbowy w Wołominie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4, art. 14b § 1 i 2, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (jednolity tekst: Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60), w odpowiedzi na pismo z dnia 21.02.2005r., uzupełnione pismem z dnia 15.03.2005r. w sprawie interpretacji przepisów podatku od towarów i usług dotyczące kwestii: czy w świetle przepisów art. 29 ust. 2, w związku z art. 19 ust. 13 pkt 11 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) obrotem będącym podstawą opodatkowania są nadpłaty wynikłe z miesięcznych albo kwartalnych (w przypadku należności za dostarczoną wodę) rozliczeń, tj. dokonywanych przez Spółdzielnie obciążeń osób, którym przysługuje prawo do lokali spółdzielczych i dokonywanych przez nich opłat za te lokale


postanawia


- uznać stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Wnioskiem z dnia 21.02.2005r. uzupełnionym w dniu 15.03.2005r. Spółdzielnia Budownictwa Mieszkaniowego wystąpiła do Naczelnika Urzędu Skarbowego o interpretację przepisów dotyczących określenia statusu nadpłat (czy stanowią obrót będący podstawą opodatkowania) wynikłych z miesięcznych albo kwartalnych rozliczeń.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że zgodnie z zapisem § 164 Statutu Spółdzielni osoby zajmujące lokale na podstawie spółdzielczego stosunku prawnego obowiązane są wnosić opłaty za korzystanie z tych lokali do dnia 25 każdego miesiąca za dany miesiąc .Podobnie wygląda sprawa z określeniem terminu opłat czynszowych przez najemców i dzierżawców mienia Spółdzielni, a określonych w zawartych z nimi umowach cywilnoprawnych. Celem tych zapisów jest zabezpieczenie systematyczności i terminowości wnoszonych opłat stosownie do ponoszonych kosztów, a nie uzyskiwanie środków pieniężnych przed datą ich wymagalności.

Wątpliwości interpretacyjne przepisów prawa podatkowego dotyczą opodatkowania nadpłat (zaliczenie ich do obrotu) wynikłych z rozliczeń miesięcznych albo kwartalnych (w przypadku należności za dostarczoną wodę) dokonywanych przez spółdzielnię obciążeń osób, którym przysługuje prawo do lokali spółdzielczych i dokonywanych przez nich opłat za te lokale w następujących sytuacjach:

  1. wpłacający nie wiedział , że ma nadpłatę,
  2. wpłacający wiedział o nadpłacie, lecz nie określił, że jest to zaliczka na poczet opłat za okres przyszły (wpłacał kwoty nieco wyższe od wymaganych ),
  3. wpłacający określił wpłatę jako należność za okresy przyszłych świadczeń mimo, że Spółdzielnia od niego takich opłat nie żądała i nie były one jeszcze wymagalne.

Nadpłaty z tytułu opłat za lokale pomniejszają wysokość opłat w następnym okresie (członek wpłaca mniej o wysokosć nadpłaty) bądż pozostają nadal na koncie członka do rozliczenia w następnym okresie (np. w przypadku rozliczenia za wodę). W żadnym wypadku Spółdzielnia nie gromadzi nadpłat na oddzielnym koncie i nie odnosi z tego tytułu żadnych korzyści.

Zarząd Spółdzielni wyraża pogląd, że tego rodzaju występujące nadpłaty nie są zaliczkami na poczet przyszłych świadczeń, a więc nie stanowią obrotu będącego podstawą opodatkowania podatkiem VAT - w rozumieniu w/ cytowanych przepisów, bowiem ich powstanie nie wiąże się ani z wolą stron stosunku prawnego ani nie wynikają z przepisów prawnych określających ten stosunek.

Naczelnik Urzędu Skarbowego stosownie do treści art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa informuje, że kwoty nadpłacone (dokonane wpłaty są wyższe od wymaganych czynszów i opłat za dostarczone media) przez członków spółdzielni oraz najemców lokali są kwotami należnymi i powinny być zaliczone do obrotu spółdzielni .Zgodnie z art. 29 ust. 1 obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Na podstawie art. 29 ust. 2 w/w ustawy w przypadku, gdy pobrano zaliczki, zadatki, przedpłaty lub raty, obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat, pomniejszona o przypadającą od nich kwotę podatku. Dotyczy to również otrzymanych zaliczek na dotacje, subwencje i na inne dopłaty o podobnym charakterze.

W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego przedmiotowe nadpłaty stanowią zaliczki na poczet przyszłych swiadczeń(pomniejszają one wysokość opłat w następnym okresie, bądź pozostają nadal na koncie członka do rozliczenia w następnym okresie), co oznacza, że należy je wliczyć do obrotu zgodnie z zapisem w/w art. 29 ust. 2 ustawy. W stosunku do tych wpłat powstanie obowiązek podatkowy w oparciu o przepis art. 19 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi, że jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności : przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 w/w ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa na powyższe postanowienie służy zażalenie w terminie 7 dni od dnia jej doręczenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego urzędu.

Urząd Skarbowy w Wołominie