Z przedstawionego w piśmie z dnia 20.01.2005 r. stanu faktycznego wynika, że Spółka będąca zarejestrowanym podatnikiem VAT UE dokonuje wewnątrzwspóln... - Interpretacja - PP-443/3/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 03.03.2005, sygn. PP-443/3/2005, Urząd Skarbowy w Skarżysku-Kamiennej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego w piśmie z dnia 20.01.2005 r. stanu faktycznego wynika, że Spółka będąca zarejestrowanym podatnikiem VAT UE dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.
Dostawca obciąża Spółkę fakturą za towar, natomiast inna firma pochodząca z tego samego kraju świadczy usługę transportową przewożąc towar od dostawcy do oddziału znajdującego się na terytorium kraju.

W celu rozliczenia podatku VAT związanego z usługą transportową Spółka wystawia fakturę wewnętrzną do faktury otrzymanej od świadczącego usługę.
Do ustalenia kwot podatku należnego i naliczonego Spółka przyjmuje średni kurs waluty na dzień wystawienia faktury przez podmiot zagraniczny.
Podatek należny i naliczony związany z wymienioną transakcją rozliczany jest w poz. 31 i 44 deklaracji VAT-7.

Spółka zwraca się z zapytaniem, czy opisany sposób postępowania jest prawidłowy ?

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skarżysku-Kam. działając na podstawie art. 14a § 1 cytowanej ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa informuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Za odpłatne świadczenie usług o którym mowa w cytowanym przepisie uznaje się w związku z art. 28 ust. 3 usługi wewnątrzwspólnotowego transportu w przypadku gdy nabywca usługizarejestrowany na terytorium kraju jako podatnik VAT podał świadczącemu usługę numer pod którym jest zarejestrowany na potrzeby podatku VAT.
W tym przypadku podatnikiem zobowiązanym do zapłaty podatku jest stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia usługi.

Zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wykonania usługi.

Na podstawie § 37 ust. 1 i 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970) kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez NBP bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury.

W związku z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku VAT w zakresie, w jakim towary usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Ponieważ zgodnie z definicją ustawową świadczona przez podmiot zagraniczny usługa transportowa jest importem usług stosownie do zapisu art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego związana z tą usługą.

Stosownie do art. 106 ust. 7 w/w ustawy w przypadku importu usług wystawiana jest faktura wewnętrzna określająca wysokość podatku należnego do zapłaty na podstawie otrzymanej od kontrahenta faktury.
Przepisy regulujące rozliczenie podatku od towarów i usług nie określają konkretnego terminu wystawienia w/w faktury wewnętrznej, wskazują jednak, że powinien być on zgodny z okresem rozliczeniowym, w jakim powstał obowiązek z tytułu nabycia usługi.

W związku z powyższym opisany na wstępie sposób postępowania Spółki rozliczającej podatek należny i naliczony - związany z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów - w deklaracji za miesiąc w którym wystawiona została przez podmiot zagraniczny faktura uznaje się za prawidłowy.

Urząd Skarbowy w Skarżysku-Kamiennej