POSTANOWIENIE - Interpretacja - PPI/443-25/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 01.03.2005, sygn. PPI/443-25/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach stwierdza, że stanowisko Spółki Mieszkaniowej .......... przedstawione we wniosku z dnia 25.01.2005r., który wpłynął w dniu 28.01.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem VAT nadpłat z tytułu wpłat za czynsz, zimną wodę, centralne ogrzewanie, ciepłą wodę i wywóz nieczystości

jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28.01.2005r. do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.

Spółka Mieszkaniowa "........" posiada w swoich zasobach 3.500 najemców i procentowy udział poszczególnych składników do całości naliczonego czynszu jest różny u każdego najemcy w zależności od wyposażenia mieszkania w CO, CWU, gaz i inne składowe (jak posiadanie wc, łazienki, lokalizacja). Nadpłaty wynikają z okresowego rozliczenia mediów (m. in. woda i kanalizacja, cwu) oraz dokonania przez najemców wyższych wpłat od naliczonego czynszu. Zdaniem Spółki Mieszkaniowej nadpłata najemcy lokalu mieszkalnego nie jest ani zaliczką, ani przedpłatą, ani zadatkiem lub ratą i wobec czego nie powinno się od tych nadpłat wyliczać podatku VAT.

Stanowisko Spółki jest nieprawidłowe.

Nadpłaty powstałe z tytułu wpłat za czynsz, jak również za media podlegają opodatkowaniu na zasadach określonych w ustawie z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Spółka jako usługodawca każdorazowo winna kwalifikować nadpłaty, czy są one tytułem przyszłego czynszu danego najemcy za usługę wynajmowania nieruchomości, czy tytułem przyszłej dostawy ciepłej i zimnej wody, centralnego ogrzewania i wywozu nieczystości.

W przypadku kwalifikowania ww. wpłat przekraczających należności w danym miesiącu, na poczet przyszłych świadczeń Podatnika w zakresie dostawy ciepłej i zimnej wody, centralnego ogrzewania i wywozu nieczystości, nadpłaty te powinny być kwalifikowane jako zaliczki i zgodnie z przepisem art. 19 ust. 11 ww. ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą ich otrzymania w tej części.

Ww. zaliczki podlegają opodatkowaniu według stawek właściwych dla danej usługi.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego dzień wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe o organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 2) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.

Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach