POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP2/443-39/05/KH/12929

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.03.2005, sygn. PP2/443-39/05/KH/12929, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) w odpowiedzi na wniosek Strony z dnia 07.01.2005 r. (doręczony w dniu 07.01.2005 r.), uzupełniony w dniu 09.02.2005 r., z zakresu podatku od towarów i usług

potwierdza
stanowisko przedstawione w zapytaniu.

UZASADNIENIE

Podatnik jako podwykonawca innej polskiej firmy wykonał w grudniu 2004 r. pierwszy etap usługi demontażu maszyny na terenie Węgier. Drugi etap tej usługi ma być wykonany w miesiącu styczniu 2005 r. Zleceniodawcą usługi (dla Wnioskodawcy) była firma polska, podatnik zidentyfikowany dla celów rozliczania podatku od towarów i usług w Polsce. Zamawiającym całą usługę jest firma szwajcarska, która w styczniu 2005 r. dokonała rejestracji dla celów rozliczania podatku od towarów i usług w Polsce. Wnioskodawca w miesiącu grudniu 2004 r. zafakturował wykonaną przez siebie usługę na rzecz polskiego kontrahenta, opodatkowując ją według regulacji polskich przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (opodatkowując usługę 22% stawką), uznając miejsce świadczenia tej usługi na terytorium Polski.
Wnioskodawca ocenia, że sposób rozliczenia przez niego ww. czynności jest zgodny z przepisami.

Tutejszy Urząd potwierdza słuszność stanowiska przedstawionego przez Podatnika, w odniesieniu do usługi wykonanej przez Niego, przy założeniu, że maszyna, po zakończeniu ostatniego etapu demontażu zostanie wywieziona z terytorium Węgier.
Stanowisko to znajduje uzasadnienie w przepisie art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d w związku z art. 28 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm). W myśl powołanych przepisów miejscem świadczenia (opodatkowania) usług na ruchomym majątku rzeczowym jest miejsce, gdzie usługi są świadczone. W przypadku jednak, gdy nabywca usługi poda numer, pod którym jest zidentyfikowany dla celów rozliczania podatku od towarów i usług, podatku od wartości dodanej na terytorium innego państwa Wspólnoty, a towar, na którym wykonywane są usługi zostanie wywieziony po wykonaniu usługi z terytorium państwa członkowskiego, w którym je wykonano, miejsce świadczenia usługi zostaje "przesunięte" do kraju nabywcy. Polskie przepisy zawarte w art. 28 ust. 8 ustawy warunkują wywiezienie towaru po wykonaniu usługi z kraju w ciągu 30 dni. Zakładając spełnienie warunków co do terminu wywozu maszyny z terytorium Węgier (przez węgierskie przepisy z zakresu podatku od wartości dodanej) po wykonaniu usługi, miejscem świadczenia usługi dla Podatnika winno być terytorium Polski, gdzie nabywca - polska firma jest zidentyfikowana dla celów rozliczania podatku od towarów i usług. Wnioskodawca winien zatem rozliczyć podatek od tej usługi w Polsce - jak uczyniono. Należy jednak wskazać, że przy założeniu niespełnienia warunków stawianych przez przepisy węgierskie z powyższego zakresu, miejscem opodatkowania byłoby terytorium tamtego państwa - na zasadach ogólnych - w miejscu wykonania usługi. Wnioskodawca (jeżeli tak stanowią tamtejsze przepisy) mógłby być zatem zobligowany do zarejestrowania się w tym państwie w celu rozliczenia podatku.
Analizując opisany przez Spółkę stan faktyczny tutejszy Urząd potwierdza wyżej przedstawione stanowisko, orzekając jak w sentencji postanowienia.

Nadmienia się, że interpretacja niniejsza jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.

Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie Stronie służy zażalenie do organy wyższego stopnia - Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, ul. Wadowicka 10, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu - w terminie 7 dni, licząc od dnia doręczenia postanowienia - zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 i 239 ustawy Ordynacja podatkowa.

Małopolski Urząd Skarbowy