Na podstawie art.14a §1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz.926 ze zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urz... - Interpretacja - PP443/IN/175/TL/2004

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.01.2005, sygn. PP443/IN/175/TL/2004, Urząd Skarbowy w Brzegu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art.14a §1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz.926 ze zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta, jest obowiązany do udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego stosownie do art.14a §4 Ordynacji podatkowej - następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Pismem z dnia 17.12.2004r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 20.12.2004r.), Spółka wystąpiła z zapytaniem w sprawie jakie informacje powinien zawierać paragon fiskalny drukowany przez kasę.

Odpowiadając na wyżej przedstawione zagadnienia, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu informuje, że warunki jakie powinny spełniać kasy rejestrujące wynikają z wydanych na podstawie ustawowej delegacji art. 111 ust. 9 w związku z art.165 ustawy, przepisów wykonawczych, tj. z § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 4 lipca 2002r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych , którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 ze zm). Przepis § 4 ust. l pkt.6 powołanego rozporządzenia stanowi, iż paragon fiskalny drukowany przez kasę musi zawierać następujące informacje:


a) imię i nazwisko lub nazwę podatnika, adres punktu sprzedaży, a dla sprzedaży prowadzonej w miejscach niestałych - adres siedziby podatnika,
b) numer identyfikacji podatkowej podatnika (NIP),
c) numer kolejny wydruku,
d) datę i czas (godzinę i minutę) sprzedaży.
e) nazwę towaru lub usługi,
f) cenę jednostkową towaru lub usługi,
g) ilość i wartość sprzedaży,
h) wartość sprzedaży i kwoty podatku według poszczególnych stawek,
i) wartość sprzedaży zwolnionej z podatku,
j) łączną kwotę podatku,
k) łączną kwotę należności,
l) kolejny numer paragonu fiskalnego,
m) kolejny numer kasy i oznaczenie kasjera - przy więcej niż jednym stanowisku kasowym,
n) logo fiskalne, zgodnie z załącznikiem nr 2 do rozporządzenia, oraz numer unikatowy pamięci fiskalnej kasy."
Ponadto zgodnie z § 4 ust.1 pkt. 10 wyżej powołanego rozporządzenia stanowi, iż "paragon fiskalny musi być czytelny i zawierać wszystkie dane, o których mowa w pkt.6, pozwalające nabywcy na sprawdzenie prawidłowości dokonanej transakcji."

Z powyższych zapisów wynika, że na paragonie fiskalnym musi być wskazana nazwa towaru/usługi a nie oznaczenie według grupy towarowej. Oznaczenie według grupy towarowej uniemożliwia sprawdzenie prawidłowości dokonanej transakcji w sytuacji, gdy dany klient zakupuje kilka (różnych) produktów z danej grupy towarowej.

Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień obowiązywania ww. przepisów w zakresie podatku od towarów i usług.
Zmiana któregokolwiek z elementów stanu faktycznego, bądź zmiana przepisów może mieć wpływ na zmianę zakresu obowiązków podatnika.

Stosownie do treści art.14b §I Ordynacji podatkowej: interpretacja o której mowa w art.14a § I, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ podatkowy nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany lub uchylenia postanowienia, o którym mowa w art.14a §4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu

Zgodnie z art.14b §2 Ordynacji podatkowej interpretacja, o której mowa w art.14a § l , jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, trybie określonym w §5.

Urząd Skarbowy w Brzegu