P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PP-443-8/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.02.2005, sygn. PP-443-8/05, Urząd Skarbowy w Zakopanem

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 12.01.05 r. (data wpływu do tutejszego urzędu 14.01.2005 roku) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług zawartego w zapytaniu stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Podatniczka zwróciła się z zapytaniem czy usługi świadczone w zakresie wykonywania czynności pośrednictwa ubezpieczeniowego zakwalifikowane jako "usługi pomocnicze związane z ubezpieczeniami i funduszami emerytalno - rentowymi (bez obowiązkowych ubezpieczeń społecznych) pozostałe" PKWiU 67.20.10-00.90 podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 roku (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w związku z poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy.
Według Podatniczki usługi, które świadczy mieszczą się w zakresie zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem wyjaśnia, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Według art. 43 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do wyżej powołanej ustawy.
Pod poz. 3 w/w załącznika wymienione zostały usługi pośrednictwa finansowego o symbolu PKWiU - sekcja J ex (65 - 67). Usługi sklasyfikowane w dziale PKWiU 67 jako usługi pomocnicze związane z pośrednictwem finansowym dotyczą szerokiego kręgu usług pośrednio lub bezpośrednio związanych z usługami finansowymi i co do zasady podlegają zgodnie z w/w przepisami zwolnieniu z podatku od towarów i usług.
Niemniej na podstawie pkt 1-9 poz. 3 w/w załącznika wyłączone ze zwolnienia zostały następujące czynności: działalność lombardów, z wyłączeniem usług świadczonych przez banki, usługi polegające na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej, usługi doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10 - 00.20), usługi doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20-00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń, usługi ściągania długów oraz faktoringu, usługi zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt. 12 ustawy, usługi przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust.1 pkt.12 ustawy, transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności, transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości.
Zatem usługi świadczone przez Podatniczkę, zakwalifikowane przez Urząd Statystyczny PKWiU 67.20.10-00.90, jako nie objęte powyższym wyłączeniem korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, a traci swoją ważność z dniem zmiany przepisów prawa, które były jej przedmiotem, oraz zmiany stanu faktycznego przedstawionego przez stronę.

Jednocześnie zaznacza się, iż interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zakopanem w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa).

Urząd Skarbowy w Zakopanem