POSTANOWIENIE Działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), po rozpoznan... - Interpretacja - U.S.28.I/443-6/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 03.03.2005, sygn. U.S.28.I/443-6/05, Urząd Skarbowy w Sochaczewie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE
Działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), po rozpoznaniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, skierowanego do tutejszego organu podatkowego w dniu 27 stycznia 2005 roku (uzupełnionego pismami z dnia 16 i 17 lutego 2005 roku) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sochaczewie postanawia uznać, że stanowisko wnioskodawcy w sprawie opodatkowania 22% stawką podatku od towarów i usług sprzedaży prawa wieczystego użytkowania działki niezabudowanej przeznaczonej pod zabudowę - jest prawidłowe.

Uzasadnienie
Podatnik, korzystając z uprawnień przyznanych podatnikom w art. 14a Ordynacji podatkowej, zwrócił się w dniu 27 stycznia 2005 roku do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem o dokonanie interpretacji przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Dokonano wstępnej oceny wniosku w celu sprawdzenia istnienia prawnych przesłanek do skorzystania przez Stronę z uprawnień w wyżej powołanym przepisie. W jej wyniku nie stwierdzono negatywnych przesłanek w tym zakresie. Ustalono, że wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Właściwym dla strony organem podatkowym jest Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sochaczewie, a w sprawie będącej przedmiotem wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Z sytuacji przedstawionej we wniosku oraz w pismach z dnia 16 i 17 lutego 2005 roku usuwających braki przedmiotowego wniosku, wynika że Strona zamierza dokonać sprzedaży prawa wieczystego użytkowania działki niezabudowanej przeznaczonej pod zabudowę. W styczniu 2004 r. została spisana umowa notarialna warunkowej sprzedaży prawa wieczystego użytkowania wyżej wymienionej działki i pobrana cała kwota należna od tej transakcji. W chwili obecnej strony zamierzają spisać ostateczny akt notarialny finalizujący przedmiotową transakcję.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony przez Stronę i obowiązujący w tym zakresie stan prawny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sochaczewie zważył, co następuje.Do zadanego pytania mają zastosowanie przepisy art. 5 ust. 1, art. 8 ust. 1, art. 19 ust. 1 i 4 oraz art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 roku (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).Zgodnie z postanowieniami art. 5 ust. 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega między innymi; odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowią dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej. Prawo użytkowania wieczystego jest niewątpliwie taką wartością.Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku VAT zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntów , ale przeznaczonych na cele rolnicze.Ponieważ z pytania wynika, że zbycie wieczystego użytkowania dotyczy działki niezabudowanej przeznaczonej pod budowę - zatem wyżej wymienione zwolnienie nie jest możliwe. Podlega więc, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, opodatkowaniu wg stawki podstawowej, tj. 22%.

Odnośnie przyjętej należności w dniu spisania umowy notarialnej sprzedaży warunkowej ( w styczniu 2004 r.) - to czynność ta w myśl ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U.Nr 11, poz. 50 ze zm.) nie rodziła powstania obowiązku podatkowego. Natomiast w zgodnie z art. 19 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, przy czym jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.Podsumowując, sprzedaż prawa wieczystego użytkowania działki niezabudowanej przeznaczonej pod zabudowę zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 22%, w związku z czym stanowisko Strony zajęte we wniosku należy uznać za prawidłowe.

W myśl art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia. Zgodnie z art. 14a par. 4 Ordynacji podatkowej na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sochaczewie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Sochaczewie