Ocena stanowiska wnioskodawcy:W ocenie tutejszego organu stanowisko wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.Zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy o VAT, ob... - Interpretacja - DP.III.443/5/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26.01.2005, sygn. DP.III.443/5/05, Urząd Skarbowy w Kraśniku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Ocena stanowiska wnioskodawcy:W ocenie tutejszego organu stanowisko wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.Zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96 (...). Powyższy przepis należy jednak interpretować mając na uwadze przepisy VI Dyrektywy Rady z dnia 17 maja 1977 roku w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku (77/388/EWG). Zgodnie z nimi (art. 17 VI Dyrektywy oraz zasada neutralności podatku VAT wyrażona w Preambule VI Dyrektywy) system odliczeń ma na celu całkowite uwolnienie podmiotu gospodarczego od obciążeń z tytułu podatku VAT przypadającego do zapłaty lub zapłaconego w trakcie prowadzonej działalności gospodarczej. Wspólny system podatku VAT gwarantuje w ten sposób, iż wszelka działalność gospodarcza, niezależnie od jej celu lub rezultatu, jest opodatkowana w sposób całkowicie neutralny pod warunkiem, że działalność ta podlega temu podatkowi, tak orzeczenie ETS w sprawie C-37/95 Państwo Belgijskie vs Ghent Coal Terminal NV. Jeśli tak, zasadnym jest twierdzenie, iż przytoczony przez wnioskodawcę stan faktyczny znajduje się poza hipotezą normy art. 88 ust. 4 ustawy o VAT.

W związku z powyższym uznać należy prawo podmiotu do zastosowania art. 86 ust. 1 ustawy o VAT (prawo podatnika do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego) oraz art. 87 ust. 1 ustawy o VAT (prawo do zadeklarowania nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy) w rozliczeniu za miesiąc grudzień 2004r. dokonywanym w deklaracji VAT - 7 za miesiąc grudzień 2004r.Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kraśniku w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia (art. 239 i art. 222 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy w Kraśniku