P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1472/RPP1/443-113/05/MM

www.shutterstock.com

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.02.2005, sygn. 1472/RPP1/443-113/05/MM, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

W odpowiedzi na Państwa wniosek z dn. 10 stycznia 2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 18 stycznia 2005 r.), dotyczący stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie nie wyodrębniania na fakturze kosztów transportu z tytułu dokonywanej sprzedaży prasy, działając w trybie art. 14a § 4 w związku z art. 14a §1 ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60/,

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe

U z a s a d n i e n i e

Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą m.in. na sprzedaży prasy zagranicznej. Spółka ustala cenę sprzedaży w oparciu o cenę detaliczną wydawnictwa. Cena sprzedaży zawiera koszty transportu do odbiorcy, które nie wpływają jednak bezpośrednio na jej wysokość. W zawieranych przez Spółkę umowach miejscem spełnienia świadczenia jest siedziba odbiorcy. Transport prasy do klientów pozostaje elementem powyższych umów, częścią świadczenia w ramach umowy sprzedaży prasy.

Podatnik uważa, że w związku z faktem, iż brak jest bezpośredniego związku między ceną sprzedaży a kosztem transportu oraz w związku z faktem, że przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel następuje w momencie wydania towaru nabywcy w jego siedzibie nie należy wyodrębniać kosztów transportu i stosować dla nich odrębnej stawki podatku VAT.

Na podstawie art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. Biorąc pod uwagę, że świadczenie Podatnika obejmuje również koszty transportu stanowiące jego nieodłączny element nie powinny być one wyodrębniane. W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego zawartego we wniosku oraz w oparciu o przepisy prawa obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika. Interpretacja obowiązuje do czasu zmiany przepisów.Powyższa interpretacja, zgodnie z art. 14b Ordynacji podatkowej, nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 236 §2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, Wnioskodawcy służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od dnia jej doręczenia.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie