POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP1/443-19/05/DK/7912

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.02.2005, sygn. PP1/443-19/05/DK/7912, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14a § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) w odpowiedzi na wniosek Strony z dnia 26 stycznia 2005 r., (doręczony w dniu 31 stycznia 2005 r.) z zakresu podatku od towarów i usług potwierdza stanowisko przedstawione w zapytaniu.

UZASADNIENIE

Podatnik następująco przedstawia stan faktyczny: Spółka zawarła transakcję zakupu towaru (maszyna) z kontrahentem pochodzącym z kraju trzeciego (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Następnie zawarła drugą transakcję sprzedaży nabytego towaru z firmą zlokalizowaną w państwie członkowskim Wspólnoty (Słowacja). Przy czym towar był transportowany z państwa trzeciego (Tajwan) do innego niż Polska państwa Wspólnoty - Słowacji, z pominięciem terytorium Polski. Odprawy celnej na Słowacji dokonał nabywca towaru - firma słowacka. Podatnik uważa, że zarówno transakcja zakupu jak i sprzedaży towaru, w których uczestniczył nie podlega regulacji polskich przepisów o podatku VAT. Czynności te nie podlegają wykazywaniu w deklaracjach VAT-7.
Tutejszy Urząd potwierdza słuszność powyższego stanowiska. Jest ono uzasadnione dyspozycją art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535, ze zm.), zwanej dalej ustawą o PTU. W przepisie tym wskazano, które czynności podlegają opodatkowaniu na podstawie tej ustawy. Są to m. in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, wewnątrzwspólnotowe - nabycie towarów za wynagrodzeniem, eksport towarów, import towarów.
Opisane przez Podatnika zdarzenia nie stanowią żadnej z wymienionych czynności, nie podlegają zatem regulacji w/w ustawy o PTU,w tym wykazywaniu w deklaracjach na podatek od towarów i usług.

W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tutejszego Urzędu potwierdza stanowisko Podatnika orzekając jak w sentencji postanowienia.Nadmienia się, że interpretacja niniejsza jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.
Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie Stronie służy zażalenie do organu wyższego stopnia- Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, ul. Wadowicka 10, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu - w terminie 7 dni, licząc od dnia doręczenia postanowienia - zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236, § 2 i 239 ustawy Ordynacja podatkowa.

Małopolski Urząd Skarbowy