Pismem z dnia 10 lutego 2005r. zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego... - Interpretacja - PP/443-10/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.03.2005, sygn. PP/443-10/05, Urząd Skarbowy w Strzelcach Opolskich

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pismem z dnia 10 lutego 2005r. zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług.

Przedstawiony przez Pana stan faktyczny;

Firma Pana zajmuje się kompleksowym układaniem kostki brukowej (podjazdy, dojścia, chodniki), głównie przy domach jednorodzinnych. W ramach wykonywanej usługi dostarcza Pan również materiał, z którego wykonywana jest usługa.Pytanie dotyczy sposobu opodatkowania wykonywanych przez Pana usług i możliwości zastosowania jednej stawki podatku VAT dla usługi wraz z materiałem.

Biorąc pod uwagę przedstawiony w piśmie stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich wyjaśnia;

Zgodnie z postanowieniami art.5, ust.1, pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zmianami) opodatkowaniu podatkiem VAT podlega między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług.

Stosownie natomiast do treści obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa, zarówno towary, jak i usługi, identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej - art.2 pkt 6 i art.8 pkt 3 ustawy o VAT.

Przepis art.146 ust.1 pkt 2 lit.a cyt. wyżej ustawy o podatku od towarów i usług przewiduje do dnia 31 grudnia 2007r. stosowanie stawki 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Jednocześnie ustawodawca przepisem art.146 ust.2 określa, iż przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, zgodnie z art.146, ust.3 ustawy o VAT, rozumie się:
- sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych;
- urządzenia i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę;
- urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne

jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Natomiast na materiały budowlane od 1 maja 2004r. obowiązuje stawka podstawowa o której mowa w art.41 ust.1 ustawy o VAT tj. stawka podatku w wysokości 22%.

Powyższe przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, dotyczące opodatkowania materiałów budowlanych oraz usług budowlano-montażowych związanych z budownictwem mieszkaniowym wskazują, że dla opodatkowania usługi wraz z materiałami budowlanymi jako całości istotne znaczenie ma zakres prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej oraz przedmiot zawartej z inwestorem umowy.

Jeżeli więc świadczeniem głównym, z punktu widzenia nabywcy, będzie wykonanie usługi, a obrotem dla wykonawcy tych usług (przedmiotem opodatkowania) będzie wynagrodzenie od całości wykonanych robót, bez odrębnego rozliczenia zużytych materiałów, obowiązującą będzie stawka podatku VAT dla danej usługi. Z umowy zawartej ze zleceniodawcą powinno wynikać, czy usługa zostanie wykonana z dostarczonych przez wykonawcę materiałów. Należy wówczas wystawić jedną fakturę i w jednej pozycji wpisać pełną wartość wynikającą z kosztorysu. Nie należy dokonywać specyfikacji poszczególnych składników materiałów oraz robót budowlanych. W pozycji tej również towar jako integralny element całej usługi będzie objęty stawką obowiązującą dla danej usługi. Faktura winna zawierać określenie robót budowlanych, a ponadto wskazanie z jakim obiektem są one związane i stawkę podatku odnoszącą się do całości usługi;

Jeżeli natomiast zawarta z klientem umowa o wykonanie usługi budowlanej, w analizowanym przypadku ułożenia kostki brukowej, przewiduje odrębne rozliczenie robocizny i zużycia materiałów, wówczas wyłączone z kosztorysu poszczególne elementy podlegają opodatkowaniu osobno, według stawek przewidzianych dla poszczególnych towarów oraz usług.

Z wniosku Pana wynika, że działalność którą Pan wykonuje polega na wykonywaniu usług w zakresie układania kostki brukowej. Inwestor zamawia u Pana wykonanie usługi wraz z materiałem niezbędnym do jej wykonania.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz opisany we wniosku stan faktyczny, tut. organ podatkowy stwierdza, że w przypadku wykonywania przez Pana usług, związanych z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, polegającą na wykonywaniu podjazdów, dojść i chodników przy budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, które zgodnie z Polską Klasyfikacja Obiektów Budowlanych, sklasyfikowane zostały pod symbolem PKOB - 111, wraz z użyciem materiałów, na podstawie stosownej umowy, będzie miała zastosowanie stawka podatku VAT obowiązująca dla danej usługi, tj. stawka podatku VAT w wysokości 7%.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika (art.14b§1 Ordynacji podatkowej), wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (14b §2 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy w Strzelcach Opolskich