Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że jest Pani rolnikiem i w roku 2004 rozpoczęła Pani działalność agroturystyczną. Korzysta Pani z... - Interpretacja - PP/443-4/05/P/4/05

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 18.02.2005, sygn. PP/443-4/05/P/4/05, Urząd Skarbowy w Kole

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że jest Pani rolnikiem i w roku 2004 rozpoczęła Pani działalność agroturystyczną. Korzysta Pani ze zwolnienia z podatku od towarów i usług, ponieważ przychody nie przekroczyły kwoty 10.000 euro.

Na tle powyższych okoliczności faktycznych formułuje Pani własne stanowisko, z którego wynika, że opisane powyżej sytuacje mieszczą się w prowadzonej przez Panią działalności agroturystycznej i nie zmieniają Pani sytuacji prawnej oraz nie rodzą żadnych dodatkowych skutków podatkowych, co w Pani znaczeniu nie skutkuje obowiązkiem odprowadzania podatku VAT do momentu przekroczenia limitu sprzedaży 10.000 euro.Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie normy prawa podatkowego powołane w sentencji postanowienia.

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:Na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Zgodnie z § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.11.2004r. w sprawie określenia kwoty uprawniającej do zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 253, poz. 2528) kwotę tę ustalono w wysokości 43.800 zł. Tak więc, jeżeli Pani nie osiągnęła w 2004 r. z tytułu prowadzenia działalności agroturystycznej kwoty obrotu przekraczającej 43.800 zł to w 2005 r. do czasu osiągnięcia tej kwoty będzie Pani mogła korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.Nadmienia się, że w przypadku organizowania przez Panią przyjęć w ramach, których podawano by alkohol będący wyrobem akcyzowym, wówczas powyższe zwolnienie nie będzie miało zastosowania, stosownie do zapisu art. 113 ust. 13 pkt 1b) ustawy o VAT. Przepis ten wyłącza ze zwolnienia przedmiotowego (art. 113 ust. 1 ww. ustawy o VAT) podatników dokonujących dostaw towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym.Przedmiotowa interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonywania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez Panią.

Urząd Skarbowy w Kole