Pismem z dnia z dnia 27.06.2005 r.(data wpływu do tut. organu podatkowego 29.06.2005r.), Spółka zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpret... - Interpretacja - RO-XV/443/VAT/399/94/JB/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.09.2005, sygn. RO-XV/443/VAT/399/94/JB/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pismem z dnia z dnia 27.06.2005 r.(data wpływu do tut. organu podatkowego 29.06.2005r.), Spółka zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny :

Spółka świadczy usługi dostępu do internetu. Spółka jest czynnym podatnikiem od towarów i usług. Od 2002r. użytkowała samochód ciężarowy Alfa Romeo 147 VAN, na podstawie umowy leasingu operacyjnego.
W związku ze zmianą przepisów ustawy o podatku od towarów i usług od 01.05.2004r. umowa leasingu w/w samochodu została zarejestrowana w urzędzie skarbowym, dzięki czemu zachowane zostało prawo do odliczania podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur wystawianych przez leasingodawcę w zw. z omawianą umową.
W dniu 06.03.2005r- samochód ten uległ wypadkowi. Firma ubezpieczeniowa, w której był ubezpieczony niniejszy samochód, stwierdziła, że wartość szkody przekracza 70 % wartości pojazdu ( tzw. szkoda całkowita) co skutkowało wypłaceniem leasingodawcy pełnego odszkodowania. W dniu 13.06.2005r.lesingodawca obciążył spółkę jako leasingobiorcę wszystkimi kosztami leasingu, które pozostały do końca umowy.
Tego samego dnia ( 13.06.2005r.) leasingodawca przyznał, a następnie wypłacił naszej spółce kwotę otrzymanego odszkodowania oraz kwotę będącą równowartością samochodu w stanie po wypadku, po potrąceniu jednakże swoich należności. Ponadto przez miesiąc od powstania szkody ( dokładnie od 08.03.2005r.) leasingodawca zapewnił Spółce samochód zastępczy( obowiązek taki wynikał z zawartej umowy).

Spółka sformułowała też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż :
raty leasingowe do dnia 31.05.2005r.- czyli do daty przekazania pojazdu stanowią koszt uzyskania przychodu, i w związku z tym istnieje również prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego zawartego w niniejszych fakturach.
Natomiast faktury wystawione przez leasingodawcę po dacie oddania użytkowanego samochodu nie stanowią kosztu uzyskania, i nie przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego zawartego w tych fakturach.
Jednakże w przypadku uznania całej kwoty rozliczanego odszkodowania za przychód spółki załączona faktura oraz raty leasingowe po 31.05.2005r również stanowią koszt uzyskania przychodu- jako związane z uzyskaniem przychodu w postaci odszkodowania za uszkodzony pojazd. W sytuacji takiej istnieje również prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego zawartego w niniejszych fakturach.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia , postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z art.86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz 535 ze zm.) w zakresie , w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
W ustawie o podatku od towarów i usług określono również przypadki, w których obniżenie podatku VAT należnego nie przysługuje.
W oparciu o art.88 ust.1 pkt.2 powołanej ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z wyjątkiem przypadków , gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Taka regulacja oznacza, że prawo do odliczenia podatku od towarów i usług z faktur VAT dokumentujących raty czynszu leasingowego za okres, w którym samochód nie był już użytkowany, uzależnione jest od tego czy poniesione opłaty stanowią koszty uzyskania przychodu w myśl odrębnych przepisów ustawy o podatku dochodowym.

Z uwagi na zapis art.15 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych , wydatki z tytułu opłat rat leasingowych poniesione w okresie, kiedy przedmiot leasingu nie był wykorzystywany do celów prowadzonej działalności gospodarczej, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

W związku z powyższym, podatek naliczony z faktur dokumentujących raty czynszu leasingowego za miesiące , w których samochód nie był użytkowany, nie stanowi kosztu uzyskania przychodu i w tej sytuacji podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o określony w nich podatek naliczony.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku