POSTANOWIENIENa podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu S... - Interpretacja - PP.443/1/29/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26.07.2005, sygn. PP.443/1/29/05, Urząd Skarbowy w Głogowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa
(Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Głogowie stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 10 maja 2005 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej odliczenia podatku naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu ciężarowego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 maja 2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Głogowie wpłynął wniosek Spółki o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi przepis art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej zakupiła w Holandii samochód ciężarowy, złożyła do Naczelnika Urzędu Skarbowego informacje o dokonanym nabyciu środka transportu (druk VAT-23), oraz zapłaciła podatek od towarów i usług z tytułu wewnątrzwspółnotowego nabycia środka transportu. Spółka nie była zarejestrowana dla potrzeb handlu wewnątrzwspólnotowego. Spółka pyta, czy mimo braku takiej rejestracji, zapłacony podatek z tytułu nabycia środka transportu, może odliczyć w deklaracji VAT-7 oraz czy odliczenie to dotyczyć będzie całości zapłaconego podatku.
Zdaniem Spółki brak rejestracji dla potrzeb handlu wewnątrzwspólnotowego nie pozbawia prawa do odliczenia podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dlatego też, uwzględniając fakt, iż dopuszczalna ładowność nabytego samochodu ciężarowego przekracza wyliczoną wg zawartego w art. 86 ust. 3 wzoru, odliczenie dotyczyć będzie całego podatku VAT.
Stanowisko Spółki, w świetle przytoczonych dalej przepisów prawa, należy uznać za prawidłowe.
Zgodnie z treścią przepisu art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz Powyższy przepis, stosownie do art. 9 ust. 2 ustawy o VAT, stosuje się pod warunkiem, że:
1) nabywcą towarów jest:
a) podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,
b) osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a,
2) dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a.
W sytuacji, gdy dana transakcja spełnia wszystkie warunki określone w art. 9 ust. 1 i 2 ustawy, podatnik ma do czynienia z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów.
Tak więc nabycie przez polskiego podatnika podatku od towarów i usług od podatnika VAT z innego państwa członkowskiego towaru jest traktowane jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru, bez względy na fakt dokonania przez polskiego podatnika rejestracji dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych.
Podatnik dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia jest zobowiązany wykazać w deklaracji podatkowej VAT-7 za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy podstawę opodatkowania i podatek należny z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Stosownie do przepisu art. 20 ust. 5 ustawy o VAT obowiązek podatkowy z tytułu dokonania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia z zastrzeżeniem ust. 6 - 9. W przypadku, gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury (art. 20 ust. 6 ustawy o VAT).
W myśl art. 103 ust. 3 w przypadku, o którym mowa w art. 99 ust. 9 i 10, podatnicy są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na rachunek urzędu skarbowego. Kwotę zapłaconego podatku przed dniem złożenia deklaracji VAT-7 (termin zapłaty podatku od wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu wynosi 14 dni od powstania obowiązku podatkowego - art. 103 ust. 3 i 4) podatnik wykazuje w pozycji 37 deklaracji VAT-7.
Jednocześnie zgodnie z przepisem art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi m. in. kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Ponieważ dopuszczalna ładowność nabytego przez Spółkę samochodu jest większa od obliczonej według wzoru wynikającego z art. 86 ust. 3 ustawy o VAT, podatek należny zapłacony przez podatnika i wykazany w deklaracji VAT-7 z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia stanowi jednocześnie podatek naliczony do odliczenia.
Zgodnie z treścią art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu złożenia wniosku.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Legnicy w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Urząd Skarbowy w Głogowie