P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - US.IV-406/35/2005/VAT

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.09.2005, sygn. US.IV-406/35/2005/VAT, Urząd Skarbowy w Puławach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej - ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Puławach postanawia, że nie jest prawidłowe stanowisko podatnika zawarte we wniosku z dnia 21.07.2005 r., który wpłynął 25.07.2005 r., w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług zwrotu nakładów inwestycyjnych poniesionych na wybudowanie budynków na cudzym gruncie.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 25.07.2005 r. do tut. Urzędu wpłynął wniosek podatnika z dnia 21.07.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług zwrotu nakładów inwestycyjnych poniesionych na wybudowanie budynków na cudzym gruncie.

Spółka jawna od 1993 r. (wówczas jeszcze spółka cywilna) poczyniła nakłady inwestycyjne na działce należącej do jednego ze wspólników budując tzw. "budynki na cudzym gruncie".

1. W 1993 r. oddała do użytkowania budynek produkcyjny wybudowany od podstaw, wykorzystując go na działalność opodatkowaną. Od poczynionych nakładów nie odliczała podatku VAT, ponieważ wówczas jeszcze nie obowiązywał.

2. W 1994 r. oddała do użytkowania po modernizacji istniejący na gruncie wspólnika budynek, wykorzystując go na działalność opodatkowaną. Od poczynionych nakładów odliczała podatek VAT. Nakłady przekroczyły 30% wartości budynku. Okres wykorzystywania na opodatkowaną działalność przekroczył 5 lat.

3. W 1998 r. oddała do użytkowania kolejny budynek (magazyn wyrobów gotowych) wybudowany od podstaw wykorzystując go na działalność opodatkowaną. Od poczynionych nakładów odliczała podatek VAT.

Poczynione nakłady inwestycyjne są amortyzowane na zasadach ogólnych wynikających z przepisów podatkowych, z zastosowaniem stawek z wykazu obowiązujących dla budynków. Nie zostały jeszcze całkowicie zamortyzowane. W związku z poczynionymi ostatnio przez spółkę nowymi nakładami inwestycyjnymi polegającymi na zakupie nieruchomości w innej miejscowości i przystosowaniu do celów prowadzonej działalności zaistniała konieczność zakończenia produkcji w dotychczasowych obiektach i stopniowego przeniesienia całej działalności w nowe miejsce. W związku z powyższym Spółka porozumiała się z właścicielem nieruchomości co do sposobu wydania budynków za częściowym zwrotem nakładów.

Czy zwrot poniesionych nakładów inwestycyjnych na wybudowanie budynków na cudzym gruncie podlega ustawie o VAT, jeśli tak to jaką stawką?

Zdaniem podatnika rekompensata za poniesione nakłady inwestycyjne na budynek na cudzym gruncie nie mieści się w pojęciu dostawy towarów, ani w pojęciu świadczenia usług i rozliczenie takie nie rodzi obowiązku wystawienia faktury VAT i wykazania podatku należnego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Puławach udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego informuje, że:

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem" podlegają:

1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ww. ustawy ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Art. 8 ust. 1 cyt. ustawy stanowi natomiast, że przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej;

2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3) świadczenie usług zgodnie z nakazem wynikającym z mocy prawa.

W myśl art. 41 ust. 1 ww. ustawy stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Puławach nie podziela stanowiska podatnika i stwierdza, że czynność zwrotu nakładów inwestycyjnych poniesionych na wybudowanie budynków na cudzym gruncie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, ponieważ mamy do czynienia ze świadczeniem usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy. Poniesione nakłady nie mieszczą się natomiast w definicji towarów podanej w art. 2 pkt 6 ustawy i w związku z tym ich zwrot nie będzie stanowił dostawy towarów.

Czynność zwrotu nakładów inwestycyjnych poniesionych na wybudowanie budynków na cudzym gruncie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług przy zastosowaniu stawki 22% na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy z uwagi na brak przepisów umożliwiających zastosowanie niższej stawki lub zwolnienia.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie tego zdarzenia. Nie jest ona wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Puławach w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.

Do ewentualnego zażalenia należy załączyć znaczki skarbowe: za 5,00 zł od zażalenia oraz po 0,50 zł od każdego załącznika.

Urząd Skarbowy w Puławach