POSTANOWIENIE - Interpretacja - PZ/415-58/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.08.2005, sygn. PZ/415-58/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16 maja 2005 r., (data wpływu 17 maja 2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zastosowania właściwej stawki podatku VAT właściwej dla nabycia usługi związanej z kosztem podróży i pobytem pracownika firmy spedycyjnej pełniącego nadzór nad rozpakowaniem obiektów wypożyczonych przez Muzeum z Wiednia

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny: Wystawa u Wnioskodawcy, która jest kontynuacją wystawy organizowanej w Muzeum w Warszawie wymagała przedsięwzięcia kroków związanych z zapewnieniem nadzoru nad rozpakowaniem obiektów użyczonych przez Muzeum z Wiednia. Wnioskodawca zgodnie z umową miał obowiązek zorganizować dla osoby towarzyszącej lub kuriera i restauratora właściwe zakwaterowanie na okres pobytu a także pokryć ich koszty podróży, która gwarantowała możliwie najwyższe bezpieczeństwo kurierowi i przedmiotowi użyczenia. Na tle tak zarysowanego stanu faktycznego w związku z otrzymaniem faktury od kontrahenta z Austrii wnioskodawca zapytuje jaką stawką należy opodatkować koszt podróży i pobytu pracownika firmy spedycyjnej pełniącego nadzór nad rozpakowywaniem obiektów użyczonych przez Muzeum z Wiednia. Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż usługa ta opodatkowana jest stawką 22 %.

Ocena prawna stanu faktycznego

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają min. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl przepisu art. 17 ust. 1 pkt 4 omawianej ustawy podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju;

Zgodnie z zapisem ust. 2 tego artykułu przepisów ust. 1 pkt 4 i 5 nie stosuje się w przypadku świadczenia usług i dostawy towarów, od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę lub dokonującego dostawy towarów na terytorium kraju, z wyłączeniem świadczenia usług określonych w art. 27 ust. 3 lub art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 oraz dostawy gazu w systemie gazowym lub energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca lub nabywca towarów.

Natomiast w myśl przepisów art. 27 ust. 3 pkt 2 cytowanej ustawy w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz: podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Stosownie do treści art. 27 ust. 4 cytowanej ustawy przepis ust. 3 stosuje się między innymi do usług dostarczania (oddelegowania) personelu.

Stawka podatku od towarów i usług świadczonych dla dostawy towarów i świadczonych usług - poza wyjątkami wyszczególnionymi w ustawie o podatku od towarów i usług oraz Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. u. Nr. 97, poz. 970 z późn. zm.) - zgodnie z art. 41 ust. 1 w/wym. ustawy wynosi 22%.

Należy wskazać, iż zaliczenie określonego wyrobu lub świadczonej usługi do właściwego grupowania statystycznego należy do obowiązku producenta towaru lub świadczącego usługę. Wynika to z faktu, że właśnie producent lub świadczący usługę posiadają wszystkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia towaru lub usługi do odpowiedniego grupowania statystycznego. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania producent lub świadczący usługę mogą zwrócić się o pomoc do organu właściwego w tej sprawie, którym jest Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.

Prawidłowe zdefiniowanie wykonywanych przez podatnika usług pozwoli na zastosowanie właściwej stawki podatku VAT.

Reasumując:Po przeanalizowaniu przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego oraz zacytowanych przepisów tutejszy organ podatkowy stoi na stanowisku, iż wyrażone przez podatnika we wniosku stanowisko, iż koszty podróży i pobytu pracownika firmy spedycyjnej pełniącego nadzór nad rozpakowywaniem obiektów użyczonych przez Muzeum z Wiednia podlega opodatkowaniu stawką 22 %

Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku