POSTANOWIENIE - Interpretacja - PV/443-254/IV/2005/JW

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.09.2005, sygn. PV/443-254/IV/2005/JW, Pomorski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)

po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 13.06.2005r. (data wpływu do tut. Urzędu 14.06.2005r.), uzupełnionego pismem z dnia 01.07.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie określenia podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy gazu do napędu pojazdów samochodowych, dokonywanej przez Podatnika, na podstawie ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanegostanu faktycznego

Uzasadnienie

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu gazem płynnym.

Z tytułu sprzedaży gazu służącego do napędu pojazdów samochodowych Spółka jest podatnikiem podatku akcyzowego.

W związku z powyższym, zgodnie z art. 37j ustawy z dnia 27 października 1994r. o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym (t.j. Dz.U. z 2004r. Nr 256, poz. 2571 z późn. zm.) na Spółce ciąży obowiązek zapłaty opłaty paliwowej.

Obowiązek ten powstaje z dniem, w którym Spółka jest zobowiązana do zapłaty podatku akcyzowego od sprzedanego gazu (art. 37 k ust. 1).

Podstawą obliczenia wysokości opłaty paliwowej jest ilość gazu, od jakiej podmiot jest obowiązany zapłacić podatek akcyzowy (art. 37 l).

W związku z powyższym Wnioskodawca zwraca się o potwierdzenie swojego stanowiska w przedmiotowej sprawie, iż prawidłowe jest wyłączenie opłaty paliwowej z podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Podatnika, nie ma podstaw do wliczania opłaty paliwowej do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Podatnik podkreśla, iż zgodnie z treścią art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.) opodatkowaniu akcyzą podlega wyprowadzenie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych ze składu podatkowego. Natomiast stosownie do art. 6 ust. 1 cyt. ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z dniem wykonania czynności podlegających opodatkowaniu, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Wystawiając fakturę sprzedaży VAT na ostatecznego odbiorcę, Podatnik zgodnie z art. 29 ust. 20 ustawy o VAT, zwiększa podstawę opodatkowania o kwotę podatku akcyzowego. Dotychczas Podatnik włączał również do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług opłatę paliwową, która stanowiła element ceny.

Jednakże analizując obowiązujące przepisy, zdaniem Podatnika, należy wyłączyć opłatę paliwową z podstawy opodatkowania.

Po przeanalizowaniu wniosku Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa, tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik dokonuje sprzedaży gazu, wykorzystywanego do napędu pojazdów samochodowych.

Zgodnie z art. 37h ust. 1 ustawy z dnia 27 października 1994r. o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym wprowadzanie na rynek krajowy paliw silnikowych oraz gazu wykorzystywanych do napędu pojazdów w rozumieniu art. 2 pkt 31 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym podlega opłacie, zwanej dalej "opłatą paliwową".

Natomiast, stosownie do treści art. 37j ust. 1 tejże ustawy, obowiązek zapłaty w/w opłaty paliwowej od paliw silnikowych oraz gazu, ciąży na:

  1. producencie paliw silnikowych lub gazu albo
  2. importerze paliw silnikowych lub gazu, albo
  3. podmiocie dokonującym nabycia wewnątrzwspólnotowego w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym paliw silnikowych lub gazu, albo
  4. innym podmiocie podlegającym na podstawie przepisów o podatku akcyzowym obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku akcyzowego od paliw silnikowych lub gazu.

A zatem zgodnie z powyższymi przepisami, na Spółce ciąży obowiązek zapłaty paliwowej (co stwierdził Podatnik w złożonym wniosku).

Ponadto, jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, Spółka jest podatnikiem podatku akcyzowego, bowiem zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym, opodatkowaniu akcyzą podlega wyprowadzenie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych ze składu podatkowego.

Z kolei zakres przedmiotowy opodatkowania podatkiem od towarów i usług został określony w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym opodatkowaniu tym podatkiem podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 w/w ustawy o VAT przez towary - rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Wykonywane przez Podatnika czynności polegające na sprzedaży gazu, jako odpłatna dostawa towarów stanowi zatem czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

W świetle powyższego kwota należna obejmuje wszystkie elementy kosztów związanych z dostawą danego towaru, kształtujące cenę (?...opłatę paliwową, która stanowi element ceny...? - cyt. przedmiotowego wniosku), której sprzedawca żąda od nabywcy, a więc także kwota podatku akcyzowego (na podstawie art. 29 ust. 20 ustawy o VAT) oraz opłata paliwowa.

Tak skalkulowana kwota należności powinna zostać opodatkowana podatkiem od towarów i usług według stawki właściwej dla danego towaru.

W świetle powyższych unormowań prawnych należy zatem stwierdzić, iż przedmiotowa opłata paliwowa, z tytułu której Podatnik poniósł wydatki, a następnie zostały one Podatnikowi zwrócone przez kontrahentów (na podstawie faktur sprzedaży VAT wystawianych na rzecz ostatecznych odbiorców), stanowią obrót w myśl ustawy o VAT oraz powinny zostać włączone do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług w przypadku dostawy przedmiotowego towaru.

Pomorski Urząd Skarbowy