Zasady i tryb łączenia się spółek kapitałowych, co do zasady regulują przepisy ustawy z dnia 15 września 2000r. - Kodeks Spółek Handlowych (Dz. U. z ... - Interpretacja - 1433/NG/GV/443-196/2005/MP

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.09.2005, sygn. 1433/NG/GV/443-196/2005/MP, Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zasady i tryb łączenia się spółek kapitałowych, co do zasady regulują przepisy ustawy z dnia 15 września 2000r. - Kodeks Spółek Handlowych (Dz. U. z 2000r. nr 94, poz.1037 ze zm.) - Tytuł IV, Dział I. Zgodnie z art.491 Ksh - Spółki kapitałowe mogą się łączyć między sobą oraz ze spółkami osobowymi; spółka osobowa nie może jednakże być spółką przejmującą albo spółką nowo zawiązaną. Stosownie zaś do treści art.492 Ksh połączenie może być dokonane: 1) przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie), 2) przez zawiązanie spółki kapitałowej, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek za udziały lub akcje nowej spółki (łączenie się przez zawiązanie nowej spółki).

Skutki podatkowe wynikające z zastosowania przewidzianego w ramach przepisów Kodeksu spółek handlowych trybu inkorporacji, zasadniczo (tj. przy braku przepisów regulujących w sposób szczególny określone zagadnienie) winny być oceniane przez pryzmat przepisów Działu III cytowanej na wstępie ustawy Ordynacja podatkowa - dotyczących praw i obowiązków następców prawnych oraz podmiotów przekształconych.Zgodnie zaś z treścią art.93 §1 Ordynacji - osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się: 1) osób prawnych, 2) osobowych spółek handlowych, 3) osobowych i kapitałowych spółek handlowych- wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.Przy czym zasadę tę stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie innej osoby prawnej (osób prawnych) lub osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych).

Oznacza to zatem, iż możliwość wykonania/realizacji nabytego uprzednio przez spółkę przejmowaną prawa podatkowego, w równym stopniu dotyczyć będzie prawa do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z rozliczeń dokonywanych dla potrzeb podatku VAT, także nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wykazanej do przeniesienia na następne okresy rozliczeniowe.

Stosownie bowiem do treści przepisu art.87 ust.1 ustawy o VAT w przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy rozliczeniowe lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.Uwzględniając treść powyższego przepisu a także konsekwencje wynikające z przepisu art.93 Ordynacji podatkowej - należy uznać, iż możliwość rozliczenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w następnych okresach rozliczeniowych, dotyczyć będzie także następców prawnych.Spółka ma zatem prawo do rozliczenia kwoty nadwyżki podatku naliczonego wykazanej w deklaracji złożonej wcześniej przez spółkę przejmowaną.

Uwzględniając powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Mokotów postanowił, jak w sentencji.Jednocześnie Naczelnik tut. Urzędu informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów