Postanowienie - Interpretacja - D3/443/52/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.09.2005, sygn. D3/443/52/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U Nr 137, poz. 926 z 1997r. z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 05.07.2005 r. wpłynął Pana wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, w której na zlecenie klienta dokonuje zakupu map numerycznych ze Starostwa Powiatowego. Ze względu na zachowanie praw autorskich do zakupionych baz danych SIT, Podatnik jest zobowiązany dostarczyć je w pierwotnej postaci tj. takiej w jakiej pobiera je ze Starostwa. Następnie na zlecenie klienta wykonuje usługę przetwarzania danych.
Zapytanie dotyczy:

Czy w przypadku odsprzedaży map numerycznych (zasób bazy danych SIT) należy naliczyć podatek VAT w wysokości 22 % czy też dokonać zwolnienia z podatku VAT.
Zajęto następujące stanowisko:

W związku z odsprzedażą map numerycznych w niezmienionej postaci należy dokonać zwolnienia z podatku VAT traktując ją jako usługę administracyjną zaliczoną do PKWiU 75.14.12. Następnie na usługę przetwarzania danych wykonaną na zlecenie klienta należy zastosować stawkę podatku w wys. 22 %.

Zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z 1997r. z późn. zm.) stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 41 ust. 2 powołanej ustawy o podatku VAT - dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7 %, z zastrzeżeniem ust. 12 i art 114 ust. 1.

Pod pozycją 48 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług wymienia się książki, nuty i mapy zaklasyfikowane według PKWiU ex 22.11 wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem: książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym, lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10) i ulotek.

Towary i usługi zgodnie z art. 2 pkt 6 i art. 8 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług dla potrzeb tego podatku są identyfikowane w oparciu o klasyfikacje wydane na podstawie przepisów o statystyce publicznej. W ustawie z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) mapy numeryczne (zasób bazy danych) - nie zostały wymienione jako towary opodatkowane obniżoną stawką VAT. Również rozporządzenie z dn. 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z 2004r. z późn. zm.) nie obniżyło stawki na w/w towar. Z powyższego wynika, że do dostawy map numerycznych należy stosować podstawową stawkę podatkową w wysokości 22 %.
Usługi przetwarzania baz danych mieszczą się w grupowaniu PKWiU 72.40.1 i również podlegają opodatkowaniu według podstawowej stawki w wys. 22 % .

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14 a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie