POSTANOWIENIE - Interpretacja - NP/443-28-2/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26.07.2005, sygn. NP/443-28-2/05, Urząd Skarbowy w Pruszczu Gdańskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 roku nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21.06.2005 roku Urzędu Miasta o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem VAT dostawy gruntu wraz z budynkiem mieszkalnym stwierdzam, że stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Wnioskodawca dokonuje sprzedaży budynku mieszkalnego (lokalu mieszkalnego) wraz ze sprzedażą gruntu. W związku z powyższym Podatnik posiada wątpliwość czy przy sprzedaży gruntu wraz z budynkiem mieszkalnym na własność nalicza się podatek VAT? Zdaniem Podatnika dostawa gruntu trwale związanego z budynkiem (lokalem mieszkalnym) nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z poźn. zm.), zwanej dalej "ustawą", opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 29 ust. 5 ustawy w przypadku budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. W świetle w/w przepisów Podatnik dokonując dostawy budynku (lokalu) mieszkalnego wraz z gruntem nie wyodrębnia z podstawy opodatkowania wartości gruntu. Odnośnie opodatkowania w/w dostawy podatkiem od towarów i usług tutejszy organ podatkowy stwierdza, co następuje: W myśl art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Stosownie do art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat. Mając powyższe na względzie tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż jeżeli przedmiotem dostawy są budynki, budowle lub ich części spełniające warunki zawarte w przepisach art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 1 ustawy, to dostawa takich budynków korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. W przeciwnym wypadku dokonujący dostawy zobowiązany jest do zastosowania przy dokonywaniu dostawy właściwej stawki podatku od towarów i usług, tj zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy stawki podatku w wysokości 7 %.

Urząd Skarbowy w Pruszczu Gdańskim