POSTANOWIENIENa podstawie: art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60) - Interpretacja - 1425/021/443/43/05/IW

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 01.09.2005, sygn. 1425/021/443/43/05/IW, Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIENa podstawie: art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60)

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu:stwierdza, że stanowisko podatnika zawarte w piśmie złożonym w dniu 03.06.2005r. przez Pana ..........., dotyczącym interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE We wniosku złożonym w dniu 03.06.2005r. w sprawie interpretacji przepisów w podatku od towarów i usług Pan .......... przedstawił następujący stan faktyczny:

Firma rozlicza się na zasadach ogólnych, zawarła umowę leasingu operacyjnego dotyczącą zakupu samochodu osobowego. W wyniku chwilowej utraty płynności nie była w stanie regulować rat leasingowych. W związku z tym leasingodawca skorzystał z usług firmy windykacyjnej. Na podstawie faktury wystawionej przez windykatora, leasingodawca wystawił refakturę za usługi windykacyjne.Pytanie Podatnika: Czy fakturę za koszty czynności windykacyjnych do umowy leasingu można zaksięgować do kosztów uzyskania przychodów i odliczyć podatek VAT?Stanowisko Podatnika w sprawie: Zgodnie z art. 23 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów egzekucyjnych związanych z niewykonaniem zobowiązań. W przypadku w/opisanym leasingobiorca nie wywiązał się z płatności rat leasingowych a więc nie dopełnił zobowiązania wobec laesingodawcy. Dlatego uważa, że koszty czynności windykacyjnych nie są kosztami uzyskania przychodów a tym samym niemożliwe jest odliczenie podatku VAT.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu udziela następującej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego: Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Z uwagi na fakt, że wyżej opisane koszty czynności windykacyjnych, którymi obciążany jest leasingobiorca, stanowią u niego koszty uzyskania przychodów, wyżej cytowany art. 88 ust. 1 pkt 2 nie będzie miał zastosowania. Zatem odliczenie podatku VAT z otrzymanych faktur za czynności windykacyjne będzie Panu przysługiwało zgodnie z art. 86 ust. 1 w/cyt. ustawy o VAT. Mając powyższe na uwadze należało orzec jak w sentencji niniejszego postanowienia.

Naczelnik tut. Urzędu informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku. Zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylania. Na niniejsze postanowienie służy zgodnie z art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.Złożenie zażalenia podlega opłacie skarbowej w wysokości 5 zł.

Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu